Wystawa "Cranach"

W ostatnim czasie, 25.02. 2022 r. uczniowie historii sztuki klas III wybrali się w piątkowe popołudnie do Muzeum Narodowego na wystawę czasową „Cranach. Natura i sacrum”. Na wystawie zaprezentowane zostały dwa olejne obrazy znanego malarza, przedstawiciela niemieckiego renesansu Lucasa Cranacha: „Madonna pod jodłami” z Muzeum Narodowego we Wrocławiu i „Adam i Ewa” z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.

Szczególnie pierwsze dzieło zrobiło na nas wrażenie między innymi dzięki pięknej kolorystyce. Dla osób zdających w tym roku maturę z historii sztuki ta niewielka wystawa mogła stanowić dobrą powtórkę ze sztuki renesansowej. Mogliśmy spokojnie prześledzić przemiany zachodzące w malarstwie na przełomie XV i XVI wieku. Dopełnieniem wystawy były grafiki innych znanych artystów niemieckich takich jak: Albrecht Dürer, Albrecht Altdorfer, Augustin Hirschvogel, a także malarzy szkoły naddunajskiej.