Dzień 63 - Bieg Powstańczy

2 października to dzień, w którym po 63 dniach tragicznej walki upadło Powstanie Warszawskie. Bitwa o Warszawę, ale też bitwa o Polskę. Chcąc oddać hołd jego uczestnikom, tradycyjnie już w naszym liceum obchodziliśmy „Dzień 63”, czyli dzień zakończenia Powstania.

W ramach obchodów 66. rocznicy Powstania Warszawskiego już po raz trzeci LO Archutowskiego przy współudziale Towarzystwa Opieki nad Zabytkami (Oddziału Warszawskiego) zorganizowało Grę Miejską „Powstańcze Ślady”, która odbyła się 8 października 2010 r. i miała charakter biegu patrolowego po różnych dzielnicach Warszawy. W Grze uczestniczyło 79 osób, w tym 43 osoby zaproszone z innych szkół: LO im. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim, Gimnazjum nr 4 im. Józefa Piłsudskiego w Otwocku, Gimnazjum nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Otwocku, Katolickiego Gimnazjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie).

Celem kilkugodzinnej Gry było przybliżenie powstańczych walk oraz próba odnalezienia i udokumentowania pozostałości po nich.

Na ulice Warszawy wyruszyło osiem drużyn; każda musiała wybrać spośród siebie dowódcę. Każda grupa miał do przemierzenia inny rejon stolicy: Starówkę, Śródmieście, Wolę, Czerniaków.

Uczestnicy otrzymali specjalnie na ten dzień wydany Biuletyn Informacyjny (który jest wzorowany na Biuletynie wydawanym w czasie okupacji), plany miasta z zaznaczonymi ważniejszymi punktami oraz  reprinty legitymacji AK podbite okolicznościową pieczęcią. Po Warszawie wszyscy mogli poruszać się za okazaniem specjalnych przepustek, które najpierw trzeba było na swojej trasie odnaleźć. W trakcie biegu rozwiązywano kolejne zadania (czasem je rozszyfrowując), odnajdywano ukryte listy, nawiązywano kontakt z łączniczką lub łącznikiem, przeprowadzano sondaże uliczne. Uczniowie zapalali też w miejscach pamięci znicze.

Ostatnim punktem biegu był Kopiec Powstania Warszawskiego na Czerniakowie. Tam też nastąpiło podsumowanie i zakończenie Gry, którego dokonał dr Bartłomiej Konarski - przedstawiciel Zarządu Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki Polski Walczącej, a szkoły -okolicznościowe dyplomy.

Wyłonienie zwycięskiego oddziału nastąpi w najbliższym czasie po sprawdzeniu realizowanych zadań oraz dokumentacji fotograficznej drużyn. Wyniki zostaną opublikowane w okolicznościowym Biuletynie Informacyjnym.

Pomysł, koncepcja i realizacja Gry „Powstańcze ślady” - Anna Radomska (członek Zarządu Oddziału Warszawskiego TOnZ oraz nauczyciel LO Archutowskiego)