Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

Prawie trzy tygodnie temu, pod koniec września, złożyliśmy wstępne deklaracje maturalne. Wybraliśmy tematy prezentacji z języka polskiego, a także przedmioty, które chcemy zdawać w zakresie rozszerzonym. To one pozwolą nam ubiegać się o miejsce na wymarzonych kierunkach studiów.
Jednak zanim przekroczymy bramy wyższych uczelni, czeka nas egzamin maturalny – właśnie w intencji pomyślnego jego zdania, wraz z wychowawcami oraz naszym katechetą, wzięliśmy udział w pielgrzymce maturzystów Archidiecezji Warszawskiej na Jasną Górę. Obie klasy trzecie stawiły się niemal w komplecie.

W poniedziałek, 18 października, wyruszyliśmy jeszcze przed świtem sprzed szkoły. Po drodze poznaliśmy m.in. historię klasztoru, do którego zmierzaliśmy. Do Częstochowy dojechaliśmy około 9:30. Na miejscu obstawa liturgiczna udała się do zakrystii, aby wstępnie przygotować się do pełnionych funkcji w trakcie Mszy Świętej. O godzinie 10.30 rozpoczął się wykład ks. dr. Piotra Pawlukiewicza – znanego wielu osobom duszpasterza. Mieliśmy okazję wysłuchać konferencji o próbach i odwadze związanych z byciem chrześcijaninem – zarówno przed samym sobą, jak i środowiskiem nas otaczającym. Słowo księdza Piotra, zawierające jak zawsze liczne anegdoty, spodobało się bardzo wszystkim (chyba) uczestnikom spotkania.

Następnie udaliśmy się na uroczystą Mszę Świętą w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej, której przewodniczył ksiądz biskup Piotr Jarecki. W trakcie homilii, zwrócił on uwagę na ważność wyborów, które dokonujemy w życiu – głównie tych, które dotyczą matury i wyboru studiów. Zostaliśmy zapewnieni o pamięci modlitewnej ze strony księdza biskupa. Pod koniec Mszy nastąpił Akt Zawierzenia Matce Bożej maturzystów.
Kilku chłopaków z naszej szkoły stanowiło obstawę liturgiczną w trakcie Eucharystii – służyli Michał Choiński i Michał Zarzycki. Słowo Boże, zawarte w pierwszym czytaniu, odczytał Michał Kucharski, który to potem wziął również udział w procesji z darami. Natomiast Mikołaj Nachtygal i Michał Kroczek brali udział w odczytywaniu wezwań na modlitwie powszechnej. Na koniec Kuba Gronczewski podziękował księdzu biskupowi za odprawienie Mszy Świętej, wygłoszenie homilii oraz modlitwę w naszej intencji.

Po Eucharystii mieliśmy trochę czasu na obiad, po którym udaliśmy się na zwiedzanie mogliśmy we własnym zakresie zwiedzić pauliński klasztor na Jasnej Górze. Zobaczyliśmy arsenał, muzeum i skarbiec, a także Drogę Krzyżową, przedstawioną na obrazach Dudy-Gracza. Kilka osób udało się także na wieżę. Tam, z wysokości 106 metrów można podziwiać widok na miasto oraz Wyżynę Krakowsko – Częstochowską. Tuż po godzinie 15 modliliśmy się, podczas Drogi Krzyżowej, którą odbyliśmy wzdłuż Wałów Jasnogórskich. Nie zabrakło chwil na spowiedź, refleksje i modlitwy przed Cudownym Obrazem, a także rozmowy z nauczycielami.

Po Drodze Krzyżowej udaliśmy się na parking, gdzie czekał na nas autokar, który dowiózł nas szczęśliwie do Warszawy. Już w trakcie drogi do Warszawy otrzymaliśmy obrazki przedstawiające wizerunki Pana Jezusa z Całunu Turyńskiego, a także Matki Bożej Częstochowskiej. Dostaliśmy również różańce, które pozostaną dla nas ważną pamiątką z pielgrzymki.

Kuba Gronczewski (IIIA)