Wykłady o katabazie i teatrze

W ramach współpracy z UKSW, 17 i 24 listopada 2010 r. gościliśmy w naszych progach panią dr Beatę Spieralską, adiunkta na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW. Pierwszy z wykładów poświęcony był katabazie, czyli motywowi zejścia pod ziemię, do krainy umarłych - w mitologii greckiej, Boskiej komedii Dantego, Eneidzie... a także literaturze bardziej wspólczesnej, a nawet filmach rysunkowych - np. Herkulesie Disneya.

Zanalizowane zostały wątki mityczne  (Orfeusz i Eurydyka, Cerber, Syzyf) na przesterzeni dziejów.

24 listopada pani dr Beata Spieralska wygłosiła wykład o teatrze, w którym poza uczniami naszej szkoły uczestniczyli również uczniowie z pobliskiego XLI LO im. Joachima Lelewela, z panią prof. Beatą Trendowską. Dotyczyłł klasycznej tragedii greckiej, kanonu tragedii  Arystotelesa i różnych wymiarów teatru: kultowego, państwowotwórczego, obywatelskiego, kulturalnego...