Święto Niepodległości

 

19 listopada 2010 r. Teatr Archutowskiego przy współpracy Scholi przygotował spotkanie „Legiony to żołnierska nuta..., czyli wokół Niepodległości", które odbyło się w podziemiach kamedulskich. Do wspólnego śpiewania piosenek oraz wysłuchania poezji zostali zaproszeni nauczyciele i uczniowie liceum oraz Gimnazjum im. bł. ks. J. Popiełuszki. Naszymi gośćmi byli też dr Tomasz Malowaniec z Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW z grupą 20 studentów.

22 listopada obraz ten został uzupełniony wykładem o tle historycznym tamtych wydarzeń, przygotowanym przez pana prof. Zbigniewa Pawłowskiego i trzech uczniów z klasy IIIa. Z entuzjazmem pieśni skontrastowana została skomplikowana i bardzo napięta sytaucja polityczna środowiska ówczesnych Polaków. Może pozwoli to spojrzeć z większym dystansem również na współczesne spory polityczne.

Dla wszystkich uczestników spotkania został przygotowany okolicznościowy śpiewnik niepodległościowy. Próbując oddać atmosferę 1918 roku przygotowano kostiumy z tamtego czasu m.in. uszyto specjalnie na tę okazję czapki legionowe, wypożyczono mundury i strzelby z TVP, nauczyciele dostarczyli do szkoły białą broń.
Pierwsza część spotkania dotyczyła głównie pieśni niepodległościowych, przy okazji których poznać można było historię i ciekawostki dotyczące powstania wielu utworów. Szczególnie podobały się te piosenki, które zostały zainscenizowane. Wykonawcom „Przybyli ułani pod okienko”, „Jeszcze jeden mazur dzisiaj” czy „Leguny w niebie” należy się duże uznanie.
Druga część miała charakter poetyckiej inscenizacji poświęconej walkom o Lwów w 1918 r., które trwały od 1 do 22 listopada. Z braku wojska, w obronie miasta, przeciwko Ukraińcom stanęli jego mieszkańcy, w tym kobiety, młodzież akademicka i szkolna. Tym najmłodszym ofiarnym obrońcom nadano dumny przydomek „Orlęta Lwowskie”. Niektórzy z nich tak jak trzynastoletni Antoś Petrykiewicz, czy czternastoletni Jurek Bitschan zapisali się głośno w historii Orląt (zginęli w walce). Postacie gimnazjalistów świetnie odegrali uczniowie naszego liceum mówiąc wiersze powstałe w tamtym czasie, w większości nieznane już współczesnym, m.in. Adama Cehak-Stodora „A zaczęło dwudziestu ich obronę Lwowa” (jeden z pierwszych o obronie Lwowa), Macieja Szukiewicza o Jurku Bitschanie, Henryka Zbierzchowskiego „Orlęta”. Szczególnie wszystkich wzruszyła piosenka Artura Oppmana (Or-Ot) „Orlątko” zaśpiewana przez Emila Trzaskowskiego (ucznia klasy II b) odtwarzającego postać Antosia Petrykiewicza oraz poruszył wiersz Mariana Hemara „Matka płakała...”, który mówiła Agnieszka Borowiecka (uczennica klasy II b). Całość inscenizacji dopełniły slajdy z archiwalnymi widokami Lwowa, fotografie z tegorocznego wyjazdu Archutowskiego do Lwowa oraz piosenka Mariana Hemara „Moje serce zostało we Lwowie”.

Spotkanie niepodległościowe zostało powtórzone 29 listopada 2010 r. dla Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. ks. Piotra Skargi z Warszawy. Gośćmi naszej szkoły byli także: dziekan Wydziału Humanistycznego UKSW prof. dr hab. Tomasz Chachulski oraz pani
dr Małgorzata Furgała, pracownik tego samego wydziału.

Aktorzy Teatru Archutowskiego:
Agnieszka Borowiecka (lwowianka), Milena Wielgo (lwowianka), Emil Trzaskowski (Antoś Petrykiewicz), Szymon Matysiak (Jurek Bitschan), Wojtek Sulimierski (legionista, gazeciarz, narrator), Przemek Skręta (legionista), Michał Kroczek (legionista), Tomek Szarubka (Orlątko), Kuba Gronczewski (narrator)

Współpraca:
Wilhelm Bożenda, Michał Choiński

Schola (zespół gimnazjalno- licealny)
- pod kierunkiem p. Agnieszki Pawlik

Scenariusz i reżyseria
p. Anna Radomska