Mąż i żona w Wilanowie

 

26 listopada 2010 r. klasy drugie w ramach lekcji wiedzy o kulturze i języka polskiego wybrały się do Muzeum Pałacu w Wilanowie. W pierwszej części zajęć uczestniczyliśmy w przedstawieniu teatralnym „Mąż i żona” Aleksandra Fredy, prezentowanym we wnętrzach pałacowych w Sali Uczt Jana III Sobieskiego. Sala ta na co dzień nie jest nawet udostępniana do zwiedzania.

Przedstawienia teatralne w Muzeum Pałacu mają wieloletnią tradycję i tym samym kultywują formą teatru dworskiego. Bezpośredni kontakt aktora z widzem oraz piękne pałacowe wnętrza pozwalały nam na jeszcze lepszy odbiór sztuki.
Po przedstawieniu, pod kierunkiem przewodników braliśmy udział w lekcji muzealnej „Wnętrza pałacu i ich symbolika”. Każda osoba otrzymała teczkę z kartami pracy, dzięki którym można było jeszcze lepiej poznać tajemnice siedziby Sobieskich, Czartoryskich, Lubomirskich, Potockich i Branickich. W trakcie zwiedzania i rozwiązywania zadań dowiedzieliśmy się m.in. o przemianach, jakie zachodziły w trakcie rozbudowy pałacu od XVII do XVIII w., o symbolice barokowych dekoracji plafonów i znaczeniu niektórych alegorycznych przedstawień.