Wizyta na Powązkach

 

5 listopada 2010 r., klasa IIb, w ramach zajęć wiedzy o kulturze, pod kierunkiem pani prof. Anny Radomskiej zwiedzała Cmentarz Powązkowski w Warszawie.


Stare Powązki są jedną z najstarszych zabytkowych nekropolii stolicy (1790 r.) i jedną z piękniejszych w Europie. Możemy tutaj odnaleźć grobowce znanych pisarzy, poetów, artystów, naukowców, polityków oraz ludzi, których losy na stałe związały się z historią Warszawy. Tutaj również możemy zobaczyć wiele wspaniałych przykładów rzeźby nagrobnej XIX i XX wieku (m.in. Piusa Wielońskiego czy Wacława Szymanowskiego).
Dla uczniów była to możliwość zapoznania się z różnymi stylami obecnymi w sztuce od klasycyzmu, przez historyzm, romantyzm, secesję aż po polski modernizm.
Zwiedzając cmentarz zatrzymaliśmy się na chwilę przy symbolicznych tablicach poświęconych poległym i pomordowanym na Wschodzie oraz przy mogile Pięciu Poległych (Polaków zabitych przez Rosjan w czasie demonstracji patriotycznych 1861 r.), odwiedziliśmy m.in. grób rodziców Chopina, Zbigniewa Herbert, Jana Nowaka Jeziorańskiego, Pawła Jasienicy, Marii Rodziewiczówny, Jana Kiepury. Wędrówkę po nekropolii zakończyliśmy przy grobie wspaniałego polskiego aktora, świetnego odtwórcy ról Piłsudskiego czy Benedykta Korczyńskiego z „Nad Niemnem”, wielkiego patrioty Janusza Zakrzeńskiego poległego w czasie katastrofy smoleńskiej.