Wykład o hinduizmie

7 marca 2011 r. całą szkolną familią wzięliśmy udział w wykładzie Siostry Michaeli Pawlik na temat religii i kultury indyjskiego lądu. W oczach niektórych licealistów dało się zauważyć przestrach bądź brak zainteresowania takim tematem, lecz  nasza Wykładowczyni okazała się mistrzynią retoryki, bowiem potrafiła zaciekawić każdego, a jak wszyscy wiemy, jest to przecież nie lada sztuka.

Razem z Siostrą przewędrowaliśmy przez wszelkiej maści problemy hinduizmu: od palenia żon żywcem na stosie wraz ze zmarłym mężem, przez nierówność kast, aż po fundamentalny problem dla każdego Hindusa, czy oby na pewno nie zjada na obiad własnej babci, która została uwięziona w ciele kury. Wbrew pozorom wykład nie miał jedynie podłoża kulturowo-anegdotycznego. Poruszyliśmy także niezwykle istotne tematy związane z religią Wschodu. Z tego miejsca trzeba zaakcentować, że sposób i łatwość, z jaką nasza Mówczyni potrafiła przedstawić podobieństwa i różnice między hinduizmem a chrześcijaństwem, zasługują na wielkie uznanie. Lecz nie tylko sposób prowadzenia zajęć, ale i wiedza Siostry Michaeli oraz determinacja i wielkie serce, o którym nie tylko my, ale rzesze Hindusów mogły się przekonać podczas wieloletniej posługi Siostry, zasługują na podziw i szacunek.  Po wysłuchaniu przygotowanej prezentacji przystąpiliśmy do pytań, które były dalszym ciągiem merytorycznej dyskusji. I tu również uczniowie wszystkich zaskoczyli – nie zawsze chętni, tym razem byli żądni wiedzy i zadawali mnóstwo szczegółowych pytań. Wykład został nagrodzony gromkimi, naprawdę zasłużonymi brawami. Siostra Michaela doceniła naszą trzygodzinną wytrwałość, a my opuściliśmy salę bogatsi o nowe informacje.

Agnieszka Borowiecka, kl. II B