Podróż w czasy średniowiecza

W czwartek 20 stycznia 2011 r. – w ramach programu, którego celem jest poszerzenie wiedzy o kulturze, prowadzonego pod patronatem Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW – mogliśmy przenieść się w czasy znanych postaci literackich, takich jak Roland czy Tristan i Izolda, czyli do epoki średniowiecza. Naszą podróż w tamte lata rozpoczęliśmy od ciekawego wykładu na temat obyczajów rycerskich w wiekach średnich, który został poprowadzony przez jednego z naszych gości – ks. Macieja Wygnańskiego.

Na samym początku skupiliśmy się na postaci Henryka V, o którym obejrzeliśmy krótki film. Podczas tej lekcji zostały poruszone kwestie kodeksu, którym kierowali się rycerze. Dowiedzieliśmy się, że etos rycerski obejmuje charakterystyczne dla rycerzy wartości i wzory postępowania. Należą do nich m.in.: honor, oddanie swojemu władcy, ojczyźnie oraz chrześcijańskie miłosierdzie. Poznaliśmy również ideał rycerza, a także jego wyposażenie nie tylko w sposób teoretyczny, ale mogliśmy też na własne oczy zobaczyć reprodukcje zarówno hełmu, przeszywanicy, jak i tarczy. Pojawiły się również informacje dotyczące przyczyn osłabienia rycerstwa, wypraw krzyżowych oraz miłości dworskich.

Drugi wykład został poprowadzony przez Panią dr Joannę Pietrzak-Thebault z UKSW, której strój – jakby  przeniesiony z tamtych czasów – wzbudził wielką sensację wśród uczniów. W związku z tym zajęcia  rozpoczęliśmy od omówienia ubioru średniowiecznej kobiety, zwracając przy tym uwagę na jego symbolikę. Później skupiliśmy się na literaturze, która w tamtych czasach była bardzo popularna. Można nawet powiedzieć, że ludzie się w niej zatracali. Przykładem takiego bohatera, który spędził życie na czytaniu romansów rycerskich, był  Don Kichot – główny bohater powieści Cervantesa, o którym później wspomnieliśmy. Wykład został podsumowany kilkoma średniowiecznymi wierszami dotyczącymi tematyki miłosnej.

Aleksandra Momot, kl. I B