Rekolekcje Wielkopostne

W dniach 7-8.04.2011 odbyły się w naszej szkole rekolekcje wielkopostne. W tym roku poprowadził je ks. Zbigniew Kapłański, który w bardzo trafny sposób tłumaczył istotę Wielkiego Postu z naszej perspektywy, z perspektywy licealistów.

Pierwszego dnia rekolekcji cała społeczność szkolna obejrzała film pt. „Strzelając do psów”, ukazujący w drastyczny (ale prawdziwy) sposób realia ludobójstwa w Rwandzie, które miało miejsce w 1994r.

Na późniejszej konferencji poprowadzonej przez księdza Zbigniewa osoba jednego z głównych bohaterów tego filmu – katolickiego księdza, który poświęcił swoje życie w obronie swoich czarnoskórych przyjaciół – stała się przedmiotem naszych refleksji. Następnie ścieżkami Lasku Bielańskiego uczniowie Gimnazjum i Liceum wraz z nauczycielami i dyrekcją odbyli Drogę Krzyżową, której przewodniczył nasz rekolekcjonista. W czasie Jej trwania każda z klas mogła sama poczuć ciężar krzyża. Do każdej ze stacji uczniowie przygotowali refleksje, które były uzupełniane przez ks. Kapłańskiego.

Drugi dzień rozpoczęliśmy kolejną konferencją, podczas której zagłębiliśmy się w rozważaniach na temat RACHUNKU SUMIENIA przed SAKRAMENTEM POKUTY. Następnie odbyła się półgodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym czasie chętni mogli skorzystać ze spowiedzi. Po adoracji Ksiądz Zbigniew odprawił Mszę Świętą, która była zwieńczeniem naszych dwudniowych rekolekcji.

Bogumił Wasiewicz, kl. II A.