"Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł"

11 kwietnia 2011 r. wraz z uczniami Katolickiego Gimnazjum Męskiego im. bł. ks. J. Popiełuszki ponownie znaleźliśmy się w sali projekcyjnej „Dobrego Miejsca”, aby wspólnie oglądać jedną z najbardziej oczekiwanych polskich produkcji tego roku - „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”.
Seans poprzedzony został prelekcją prof. Zbigniewa Pawłowskiego (nauczyciela liceum) oraz prof. Zbigniewa Brulińskiego (nauczyciela gimnazjum), którzy umiejętnie wprowadzili nas w tematykę filmu.

PRL, 1970 r. W obliczu ogromnej podwyżki cen żywności gdańscy stoczniowcy organizują protest, przeradzający się później w bunt robotniczy. Strajk szybko rozprzestrzenia się na kolejne zakłady Wybrzeża. W celu opanowania chaosu władze postanawiają wykorzystać wojsko, które brutalnie, przy użyciu broni palnej, pacyfikuje demonstracje. Ginie 16 osób, wiele zostaje rannych.

W filmie poruszamy się między trzema wątkami. Mamy do czynienia z prywatnym dramatem rodziny Drywów, z procesem podejmowania decyzji na najwyższych szczeblach władzy oraz z ogólną rekonstrukcją strajku i masakry z nim związanej.

Reżyser Antoni Krauze podjął się trudnego zadania – chciał w niecałe dwie godziny opowiedzieć wszystko na temat Grudnia ’70. Dzięki wsparciu wymienionych wcześniej pedagogów, którzy służyli wyjaśnieniami, udało Mu się dotrzeć do młodych ludzi.
„Czarny Czwartek” spotkał się z wielkim uznaniem uczniów i wzbudził wiele emocji, o czym łatwo było się przekonać przysłuchując się ożywionym dyskusjom prowadzonym później na szkolnym korytarzu. Jestem pewny, że dla uczestniczących w projekcji temat ten przestał być obojętny, a stał się bardzo bliski.

Aleksander Owczuk, kl. II A.

Plakat filmowy za: http://www.filmweb.pl/film/Czarny+Czwartek.+Janek+Wi%C5%9Bniewski+pad%C5%82-2011-551232/posters