"Barka" na barce

Beatyfikacja Jana Pawła II to już fakt. Młodzież z Katolickiego Gimnazjum Męskiego im. ks. J. Popiełuszki oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. ks. R. Archutowskiego znalazła zupełnie nową formę uczczenia tej wiadomości. 28 kwietnia 2011 r. wraz z uczniami z zaprzyjaźnionych szkół katolickich – Prywatnego Gimnazjum i Liceum Sióstr Nazaretanek w Warszawie oraz Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. ks. P. Skargi – spotkała się na barce przycumowanej do wiślańskiego brzegu w Warszawie. Pomysł narodził się w prymasowskich szkołach na Bielanach, dla których spływy kajakowe śladami Karola Wojtyły i spotkania z uczestnikami Jego młodzieńczych eskapad stanowią inspirację do nowych form poszukiwań Pana Boga.

W związku z tym, że domem dla jednego z naszych kolegów jest barka, padło hasło: „Barka na barce!” i pomysł na zaśpiewanie – właśnie na barce przycumowanej do nadwiślańskiego brzegu – ulubionej pieśni oazowej Jana Pawła II. To ta pieśń towarzyszyła Papieżowi w czasie całego pontyfikatu.
Drugim motywem naszego śpiewania na dachu tego przedziwnego wodnego środka lokomocji było zdanie wypowiedziane przez Papieża tuż po wyborze na Stolicę Piotrową: „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi”. W tej części happeningu znalazły się myśli Jana Pawła II skierowane do młodzieży w czasie Jego pielgrzymek do kraju oraz pieśni „Nie lękajcie się” i „Zaufaj Panu już dziś”.
To krótkie spotkanie przygotowało nas do głębszego przeżywania beatyfikacji Papieża Polaka. Pomimo że znakomita część naszych kolegów zostaje w kraju, czujemy więź z pielgrzymami podążającymi do Rzymu. Atmosfera na barce była niesamowicie radosna i przypominała spotkania młodzieży z Papieżem. Wesołe śpiewy, śmieszne sytuacje, ale i chwile zadumy – na pewno sprawiły radość Papieżowi patrzącemu na nas z pogodnego nieba. Spotkania takie jak nasze mają za zadanie pomóc poznawać młodemu pokoleniu Polaków nauczanie Jana Pawła II, by mogło realizować Jego wizję chrześcijańskiej Europy.

Na pożegnanie otrzymaliśmy błogosławieństwo z rąk ks. proboszcza z Bielan - Wojciecha Drozdowicza, który całym sercem zawsze jest z nami. Dziękujemy!

Pragniemy także podziękować Państwu Pawlikom za życzliwość i udostępnienie barki.

O tym wydarzeniu można było przeczytać w warszawskim dodatku Gościa Niedzielnego:

pobierz plik .pdg gość warszawski 8 maja

Milena Wielgo, kl. II B

Zobacz film z tego wydarzenia: