Warsztaty fotograficzne "fot. ON"

Opera Narodowa to już nie tylko miejsce grozy, gdzie uczniowie są przyprowadzani za karę. Wychowawcy postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodego pokolenia i udowodnić, że stać ich na „puszczenie wodzy fantazji”. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nasza narodowa scena prowadzi program edukacji zarówno dla najmłodszych, jak również dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Najnowszym przedsięwzięciem dla uczniów 15+ są warsztaty fotograficzne "fot. ON". W warsztatach tych udział wzięło 20 uczniów, w tym trzech z naszej szkoły: Ewa Poćwierz (kl. I B), Milena Wielgo (kl. II B) i Wojciech Sulimierski (kl. II B).

Celem warsztatów jest przybliżenie nam miejsca, jakim jest Opera i pokazania, że to co widzimy podczas przedstawienia to tylko 1/10 całego przedsięwzięcia. Podczas zajęć na ASP uczymy się, pod okiem profesjonalistów (Proter Jarnuszkiewicz, Witold Krassowski), jak poprzez fotografię odzwierciedlić to, co widzimy i czujemy. Zadanie nie jest proste, gdyż naszą wiedzę musimy wykorzystać później w słabo oświetlonym, ruchliwym miejscu – mianowicie w budynku oraz na scenie Opery Narodowej. To tam spędzamy poranki i wieczory, by uchwycić ciekawe momenty podczas pracy solistów, sprzątaczek, krawców, szewców i wielu, wielu innych ludzi, którzy poświecili swoje życie dla Opery. Wyniki naszej pracy będzie można zobaczyć w kwietniu na wystawie w Teatrze Wielkim po premierze przygotowywanego teraz spektaklu „Turandot”. Mamy również nadzieję, że wystawę będzie można zobaczyć w każdej ze szkół uczestników projektu.

Milena Wielgo, kl. II B

O projekcie edukacyjnym fot.ON można również przeczytać na stronie: http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/659521.html

Autorem pierwszego zdjęcia jest Wojciech Sulimierski, uczeń kl. II B (na zdjęciu: Milena Wielgo, kl. II B). Drugie zdjęcie wykonał Bartłomiej Kuczyński (na zdjęciu: Ewa Poćwierz, uczennica kl. I B).