Lekcja patriotyzmu

Patriotyzm to termin dość często powtarzany na przestrzeni ostatnich lat. Wielokrotnie w środkach masowego przekazu prowadzone były dyskusje na temat miłości do ojczyzny, zwłaszcza w odniesieniu do najmłodszego pokolenia Polaków. Czym zatem jest patriotyzm i czym może być w czasach pokoju, kiedy nie trzeba ginąć za Polskę?

Historia naszego kraju jest pełna trudnych, przepełnionych cierpieniem wydarzeń, o których wszyscy czujący się Polakami powinni pamiętać. Nasze pokolenie nie doświadczyło  czasów wojny, czasów komunizmu – żyjemy już w innej Polsce. Nie możemy jednak zapominać o wydarzeniach z przeszłości, o naszej historii, o naszych przodkach. Wspomnienia ludzi, którzy przeżyli te trudne okresy w dziejach naszej ojczyzny, dokumenty, filmy, reportaże pozwalają młodemu pokoleniu na lepsze zrozumienie historii.

22 września 2011 r. zorganizowane zostało w naszej szkole wyjątkowe spotkanie z panem Eugeniuszem Starky, reżyserem filmu dokumentalnego pt. „Korespondent Bryan”. Uczniowie obu klas trzecich i klasa 1A mieli okazję wysłuchać niezwykłych opowieści reżysera o kulisach tworzenia filmu, o obrazie Polski w USA oraz o współczesnym patriotyzmie. Był to doskonały wstęp do filmu, który potem zobaczyliśmy. Film ten  jest unikatowym obrazem nagranym przez Amerykanina J. Bryana, który podróżując po świecie z kamerą i aparatem, trafił do Polski 1 września 1939 r. Przebywał w Warszawie podczas wrześniowej napaści hitlerowskiej armii na naszą stolicę. Jego nagrania są wyjątkowe, ponieważ koncentrował się na pokazaniu życia zwykłych ludzi w czasie wojny i tego, jak ludność cywilna heroicznie broniła Warszawy. To właśnie zdjęcia Amerykanina jako pierwsze obiegły świat i pokazały prawdziwy obraz II wojny światowej. Dzięki niemu Amerykanie i inne narody zrozumiały, jak poważnym zagrożeniem są hitlerowskie Niemcy. Film był bardzo poruszający, pokazywał ból i cierpienie  mieszkańców Warszawy, którzy musieli podjąć nierówną  walkę z najeźdźcą. Niesamowitym przeżyciem było usłyszeć, jak w tamtych czasach obcokrajowiec -  Amerykanin – ciepło i z ogromnym szacunkiem mówił o Polakach,  ich poświęceniu i walce. Oglądaliśmy ten film w kompletnej ciszy i skupieniu. Widać było, jak  duże wrażenie wywarł na wszystkich uczniach.

To była właśnie lekcja nowoczesnego patriotyzmu. Uczmy się, czytajmy i pamiętajmy o naszej historii, nie bądźmy obojętni, przekazujmy ją dalej. Gdy pod koniec filmu padały zdania o bohaterskiej walce Polaków, o naszym narodzie, rosło uczucie dumy, że jestem Polakiem.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Głażewski, kl. III A.