"Projekt Sofokles"

30 września 2011 r. uczniowie klas pierwszych i drugich liceum oraz uczniowie gimnazjum wybrali się – w ramach lekcji języka polskiego - do Teatru Palladium na „Projekt Sofokles”. Projekt, bo mieliśmy okazję zobaczyć dwa klasyczne dramaty Sofoklesa („Króla Edypa” i „Antygonę”) w jednej inscenizacji. Spektakl został wyreżyserowany przez Bogusława Semiotuka i zaprezentowany przez aktorów Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.

Spektakl, który mieliśmy przyjemność obejrzeć, dotyczył tragicznych dziejów rodu Labdakidów. Najpierw poznaliśmy dzieje Edypa, który postanawia uciec z Koryntu, aby uniknąć hańbiącego losu ojcobójcy i kazirodcy. Bohater stopniowo dowiadywał się, że jego wybory nieuchronnie prowadziły go do klęski, że jego los był zdeterminowany przez wyroki boskie. Musiał wypełnić wyroki Fatum i ponieść karę za zło, które wyrządził nieświadomie. Uwagę widzów przykuła gra aktorska Pana Krzysztofa Kluzika (wcielającego się w postać Edypa), który w przekonujący sposób przybliżył nam reakcje i przeżycia bohatera. Po przerwie widzowie obejrzeli „Antygonę”, czyli trzecią część trylogii Sofoklesa. Antygona była świadoma klątwy ciążącej na rodzie Labdakidów. Świadomie też wybrała swoją drogę – złamała królewski zakaz pochowania zwłok swojego brata, chciała w ten sposób wypełnić powinności religijne wobec bogów i Polinejkesa. Ta sztuka Sofoklesa mówi o obronie wartości zgodnych z sumieniem i religią, podejmuje również niezwykle ważny i dalej aktualny problem sprawowania władzy. I tym razem widzom spodobała się gra odtwórczyni głównej roli – Pani Agnieszki Brzeskot. Miłym zaskoczeniem w typowej odsłonie tych dramatów było nietypowe zakończenie, kiedy to wszyscy aktorzy wyszli na scenę i mówili o obecności problemów przedstawionych w sztukach Sofoklesa we współczesnym świecie.

Maria Brzeska, kl. I A.

Zdjęcia zostały pobrane ze strony: http://www.nowyteatr.pl/