Gra Miejska "Powstańcze ślady"

W ramach obchodów 67. rocznicy Powstania Warszawskiego już po raz czwarty Katolickie LO im. bł. ks. R. Archutowskiego przy współudziale Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Warszawie zorganizowało Grę Miejską „Powstańcze Ślady”, która odbyła się 30 września 2011 r. i miała charakter biegu patrolowego po różnych dzielnicach Warszawy. Tym samym młodzież oddała hołd uczestnikom Powstania i upamiętniła 63 dni walki o stolicę.

W Grze uczestniczyło 100 osób, wśród nich uczniowie szkół warszawskich i otwockich (Gimnazjum nr 11 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie, Gimnazjum nr 30 im. gen. Kazimierza Pułaskiego w Warszawie, Katolickiego Gimnazjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie, Gimnazjum nr 1 im. Batalionu „Zośka”, Gimnazjum nr 4 im. Józefa Piłsudskiego w Otwocku, Gimnazjum nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Otwocku, Liceum Archutowskiego).

Celem kilkugodzinnej Gry było przybliżenie powstańczych walk oraz próba odnalezienia i udokumentowania pozostałości po nich. Na ulice Warszawy wyruszyło dziewięć drużyn, które spośród siebie musiały wybrać dowódcę. Każda grupa miała do przemierzenia inny rejon stolicy: Starówkę, Śródmieście, Wolę, Czerniaków, Mokotów.

Uczestnicy otrzymali specjalnie na ten dzień wydany Biuletyn Informacyjny (który jest wzorowany na Biuletynie wydawanym w czasie okupacji), plany miasta z zaznaczonymi ważniejszymi punktami oraz reprinty legitymacji AK podbite okolicznościową pieczęcią. Po Warszawie wszyscy poruszali się za okazaniem specjalnych przepustek, które najpierw trzeba było na swojej trasie odnaleźć. W trakcie biegu rozwiązywano kolejne zadania (czasem je rozszyfrowując), odnajdywano ukryte listy, nawiązywano kontakty z łączniczką lub łącznikiem (w ich role wcielili się uczniowie LO Archutowskiego oraz studenci UKSW), przeprowadzano sondaże uliczne, opisywano spotykane na swojej trasie zabytki. Tym razem atrakcję stanowili też uczniowie warszawskich szkół podstawowych, którzy świetnie odegrali role małych powstańców. Młodzież zapalała też w miejscach pamięci znicze, które tym samym stały się taką symboliczną nicią między obecnym młodym pokoleniem a tym powstańczym.

Ostatnim punktem biegu był Kopiec Powstania Warszawskiego na Czerniakowie. Tam też nastąpiło podsumowanie i zakończenie Gry, którego dokonał dr Bartłomiej Konarski - przedstawiciel Zarządu Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki Polski Walczącej, a szkoły -okolicznościowe dyplomy. Podsumowanie i wyłonienie zwycięzców Gry będzie miało miejsce 18.10.2011 r. w naszym liceum na spotkaniu z Uczestnikami Powstania Warszawskiego.

Pomysł, koncepcja i realizacja Gry „Powstańcze ślady” - Anna Radomska (członek Zarządu Oddziału Warszawskiego TOnZ oraz nauczyciel LO Archutowskiego).