Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę


11 października 2011 roku - zgodnie z tradycją naszej szkoły - tegoroczni maturzyści udali się na pielgrzymkę na Jasną Górę, aby zawierzyć swoje matury w ręce Matki Boskiej. Towarzyszyli nam Pan Dyrektor Tomasz Kowalczyk oraz Panie: Aleksandra Frej, Aleksandra Łazuga i Agnieszka Pawlik. W tym roku na Jasną Górę wybrali się również członkowie naszej szkolnej scholi, którzy dostąpili zaszczytu poprowadzenia oprawy muzycznej podczas Mszy Świętej przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.


Autokar wyruszył z ulicy Dewajtis 3 jeszcze przed świtem, o godzinie 5:00 rano. Dla niektórych dojechanie na tę godzinę pod mury naszej szkoły było zadaniem bardzo ciężkim, dlatego dzięki serdeczności Pana Dyrektora, część osób mogła wsiąść na dwóch przystankach w drodze przez Warszawę. Gdy byliśmy już wszyscy w komplecie, pomodliliśmy się o bezpieczną podróż i owocną pielgrzymkę, jak na chrześcijan przystało. Na Jasnej Górze wylądowaliśmy ok. godziny 10:00. Większość uczniów wraz z Panią Aleksandrą Frej udało się zająć miejsca w Auli Księdza Augustyna Kordeckiego, w której miało odbyć się spotkanie z księdzem Piotrem Pawlukiewiczem. Natomiast wybrańcy, którzy zgodnie z tradycją szkoły mieli obstawiać liturgię oraz schola, udali się do zakrystii Cudownego Obrazu, aby od przemiłej Pani, której imienia nie dane było mi poznać, uzyskać informacje, co robić, gdzie i kiedy. Później wszyscy udaliśmy się do Auli Kordeckiego, aby wysłuchać słów księdza Pawlukiewicza, które jak zwykle niepozbawione humoru, przekazywały ważne prawdy życia chrześcijanina. Ksiądz Piotr zwracał uwagę na istotę Mszy Świętej w naszym życiu i przestrzegał przed pokusą nudzenia się podczas Eucharystii.O godzinie 12:00 rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył biskup Tadeusz Pikus. W swej homilii wskazywał na wyjątkowość miejsca, w jakim się znajdowaliśmy oraz fakt, że owe zawierzenie Maryi ma na celu pogłębienie naszej wiary. Ksiądz biskup również przestrzegał, aby dbać o swoje wnętrze, o dusze, a nie o to co zewnętrzne. Po Komunii Świętej nastąpił akt zawierzenia się Matce Boskiej. Wszyscy zgromadzeni maturzyści pomodlili się dziesiątką różańca. Tuż przed błogosławieństwem uczniowie naszej szkoły złożyli kwiaty i podziękowania biskupowi Tadeuszowi Pikusowi za to, że zaszczycił nas swoją obecnością.

Po godzinie czasu wolnego, ok. godziny 15:00 spotkaliśmy się już w naszym kameralnym gronie, aby odprawić drogę krzyżową na murach klasztoru jasnogórskiego. Po modlitwie udaliśmy się do autokaru, aby wyruszyć w kierunku Warszawy. Podczas drogi powrotnej pomodliliśmy się różańcem oraz dokończyliśmy oglądanie „Potopu” Jerzego Hoffmana.Na Bielanach byliśmy ok. godziny 21. Cali, zdrowi i uradowani z udanej pielgrzymki, udaliśmy się do swych domów i pokoi internatowych.


Bogumił Wasiewicz, kl. III A.