Wykład: Motyw katabazy w różnych tekstach kultury

26 października 2011 r. klasa I liceum oraz maturzyści z fakultetu z języka polskiego mieli przyjemność uczestniczyć w wykładzie Pani dr Beaty Spieralskiej z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego na temat zagadkowego pojęcia katabazy. Jak udało się nam dowiedzieć, jest to motyw zejścia do świata umarłych. Jego źródeł należy szukać przede wszystkim w literaturze starożytnej. Pani dr Spieralska przybliżyła nam mity greckie, w których ów motyw występuje: mit o Orfeuszu i Eurydyce, mit o Heraklesie, mit o Odyseuszu. Przypomnieliśmy sobie także – na podstawie „Eneidy” Wergiliusza – jak starożytni wyobrażali sobie życie po śmierci. Wspomnieliśmy także o dantejskim wyobrażeniu zaświatów, a w szczególności o wędrówce Dantego po piekle. Warto wspomnieć, że motyw katabazy odbił się szerokim echem w malarstwie, szeroko pojętej sztuce, a także w kulturze masowej, o czym mogliśmy przekonać się dzięki prezentacji multimedialnej przygotowanej przez p. Spieralską. Stał się inspiracją dla wielu twórców kultury od starożytności po czasy nam współczesne. Wyobraźnia artystów na przestrzeni wieków obraz piekieł ubierała w rozmaite kształty: od mrocznych toni antycznego Hadesu po radosny świat przedstawiony w operetce Offenbacha „Orfeusz w piekle”. Wykładu wysłuchaliśmy z pasją i zainteresowaniem, nagradzając naszą mówczynię gromkimi owacjami. Można zatem śmiało zaryzykować i przyznać, że taką drogę zdobywania wiedzy można nazwać przyjemną i pożyteczną.

Agnieszka Borowiecka, kl. III B.