Dni Norwidowskie

Dnia 24 września 2011 r. chętni uczniowie z fakultetu z języka polskiego wraz z panią prof. Agnieszką Pawlik udali się na sesję naukową dotyczącą życia i twórczości Cypriana Kamila Norwida. Składała się ona z dwóch części. Podczas pierwszej wykładowcy prezentowali swoje referaty na temat twórczości romantyka.

Podzielili się oni ze słuchaczami cennymi myślami oraz spostrzeżeniami dotyczącymi twórczości poety, m.in. mówili szczegółowo o nawiązaniach do Biblii w jego utworach oraz o tym, jak w swojej twórczości pisał o człowieku. Analizie poddane zostało również stanowisko poety wobec materializmu, a także jego przemyślenia na temat Europy. Po przerwie, podczas której wszyscy udaliśmy się na drobny poczęstunek, przeszliśmy do kaplicy na recytację utworów Cypriana Norwida przez doskonałą i bardzo cenioną aktorkę Teresę Budzisz-Krzyżanowską.

Drugą częścią spotkania wypełniła dyskusja na temat prawdy i kłamstwa, człowieka oraz chrześcijaństwa w pismach romantyka, którą rozpoczęła prof. dr hab. Jadwiga Puzynina. Dla wszystkich uczestników sesji było to cenne i wartościowe przeżycie, które na długo pozostanie w pamięci.

Monika Siwiec, kl. II B.