Wykład: Antyczne korzenie teatru23 listopada 2011 r. odbył się w naszej szkole wykład o antycznych korzeniach teatru. Poprowadziła go Pani dr Beata Spieralska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Udział w nim wzięli wszyscy uczniowie klasy pierwszej liceum. Razem z nami wykładu słuchał Pan prof. Artur Fijałkowski, który notował wszystko nader skrupulatnie. Jak się później okazało, wykorzystał owe notatki do stworzenia pytań, które znalazły się na sprawdzianie z tradycji antycznej.Wykład Pani Spieralskiej dotyczył tematu dość obszernie omawianego w gimnazjum, tak więc nikt nie powinien mieć – teoretycznie – problemów ze zrozumieniem pojęć używanych  przez Panią doktor. Dlaczego tylko teoretycznie? Dlatego że aby osiągnąć efekty, teorię trzeba było połączyć z praktyką i po prostu uważnie słuchać. Na szczęście większości z nas to się udało – co pilniejsi tworzyli nawet jakieś dodatkowe notatki (poza kartami pracy, które mieliśmy obowiązkowo uzupełniać w trakcie słuchania wykładu), przejrzawszy podstępny plan Pana Fijałkowskiego.  


Treść wykładu wykraczała oczywiście poza program gimnazjum. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy, np. tego, że bogaci obywatele brali na siebie koszt utrzymania chóru, który rocznie przekraczał wartość budowy okrętu wojennego. Pani doktor wyjaśniła nam także, dlaczego dramat jest przede wszystkim widowiskiem, czemu jeden aktor musiał w jednej sztuce odgrywać więcej niż jedną rolę, przybliżyła nam zachowany dorobek Ajschylosa, Sofoklesa i Eurypidesa, a także objaśniła, czym się różni „komedia stara” od „komedii nowej”. 


Nieodłącznym elementem wykładu Pani Spieralskiej była prezentacja multimedialna, zawierająca nie tylko zdjęcia i ważniejsze informacje, ale również krotki filmik, dzięki któremu mogliśmy zobaczyć, jak mógł wyglądać chór w starożytnym teatrze.Ignacy Korytko, kl. I A