Akcja Miś

Poznaj ciekawych ludzi, zobacz, jak żyją niektórzy tuż obok Ciebie, zasiądź do wigilijnej kolacji z nowym doświadczeniem w sercu - sprawdź, co znaczy być wolontariuszem!

Tak, niestety jest grupa ludzi, która Święta spędza w nieco innej niż większość z nas atmosferze. Powody są różne: bieda, alkohol, przemoc, czy jakiś głupi błąd w życiu... Najbardziej w tym wszystkim pokrzywdzone są dzieci, które przecież nic nie zawiniły. Oczywiście, nie zmienimy ich sytuacji przez jednorazowy gest. Możemy jednak dać dziecku chwilę radości i sprawić, żeby wiedziało, że ktoś o nim pamięta.

Podobnie jak w latach ubiegłych, włączając się w Akcję Miś, od poniedziałku 6 grudnia do piątku 17 grudnia zbieramy prezenty gwiazdkowe dla dzieci. Apelujemy też do Uczniów i Absolwentów o włączenie się w akcję na zasadzie wolontariatu. Nie zdarzyło się jeszcze, by któś z dotychczasowych wolontariuszy żałował poświęconego czasu.

Idea akcji:

Po co ta akcja?

Żeby dać dzieciom radość.

Jak wygląda akcja?

W Wigilię idziemy do domów i wręczamy dzieciom prezenty.

Komu rozdajemy prezenty?

Dzieciom z najbiedniejszych rodzin. Co roku odwiedzamy dzieci z Warszawy oraz okolic np. z Ząbek, Błonia, Pułtuska, Ostrowi Mazowieckiej, Milanówka, Malenisk. Odwiedzamy również domy samotniej matki, domy dziecka i odziały intensywnej terapii. W roku 2011 planujemy też, dzięki współpracy z Mazowiecką Fundacją Rodzin Zastępczych, pierwszy raz w historii Akcji dotrzeć do kilkunastu Rodzin Zastępczych (*).

Skąd wziął się pomysł?

Kilka lat temu jedno z nas dostało wielkiego misia, z którym nie miało co zrobić. Tak narodziła się cała idea.

Kim są organizatorzy akcji?

W większości są studentami i absolwentami warszawskich uczelni. Są też wśród nas uczniowie i absolwenci Archutowskiego.

Skąd mamy środki?

Z darów ludzi dobrej woli, z własnych składek.

Co z tego mamy?

Radość dawania, fajną przygodę.

Jak możesz pomóc?

• Możesz dać od siebie jakieś zabawki lub słodycze. Często dla trochę starszych chłopców (7-10 lat) lepszym prezentem są piłki lub samochody. Bardziej praktyczne rzeczy to wszelkiego rodzaju pomoce szkolne i książki. Tutaj znajdziesz listę marzeń dzieci i potrzeb ich rodziców. Sprawdź!
  • Możesz przyłączyć się do nas: pomóc przy pakowaniu prezentów, przekazać adres rodziny potrzebującej, pomóc organizować transport, w Wigilię rozdawać z nami prezenty (przed południem, do wczesnego popołudnia), podzielić się swoimi pomysłami.

Chcę pomóc! Jak się z wami skontaktować?

• Jeśli chcesz przekazać dzieciom prezent, wystarczy że przyniesiesz go do szkoły i włożysz do specjalnie przygotowanego pudła. Pamiętaj, że każdy chciałby dostać fajny i ładny prezent... Chodzi o rzeczy w stanie takim, w jakim sam chciałbyś je dostać.

• Jeśli chcesz pomóc przy organizacji, możesz po prostu przyjść w którąś sobotę i pomóc  przy pakowaniu prezentów. Prezenty pakujemy w weekendy: 10-11 grudnia oraz 17-18 grudnia w Wilanowie, tuż obok pałacu, w sali sportowej Liceum im. St Kostki Potockiego. To trochę daleko z Bielan, ale może bliżej od Was z domu. Zresztą - cóż szkodzi się przejechać. Najlepiej przyjść około południa. Można spotkać ciekawych ludzi i poznać bardzo piękne i sympatyczne miejsce (piękne - pałac, kościół, zabudowa, sympatyczne  - kawiarnie i tereny zielone).

alt

• Możesz też zapisać się na listę dyskusyjną akcji, wiedzieć o wszystkim, co się dzieje i kiedy będziesz miał / miała ochotę, włączyć się także w podejmowanie decyzji lub konkretną, nawet drobną sprawę. Wystarczy napisać: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. (na końcu adresu jest dodana literka x w celu ochrony przed spamem - należy ją usunąć). Ten email odbiera pięć osób koordynujących działania. Po wysłaniu maila, któraś z tych osób bezpośrednio się z Tobą skontaktuje.
  • Jeśli chcesz pomóc przy rozwożeniu prezentów w Wigilię przed południem - co jest najciekawszym z doświadczeń - zgłoś się do wychowawców lub bezpośrednio mailem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. (na końcu adresu jest dodana literka x w celu ochrony przed spamem - należy ją usunąć). Potrzebne są zarówno osoby z samochodami jak i bez. Jeździmy w ekipach dwuosobowych. Przed południem - maksymalnie do 14:00. Oczywiście za zgodą rodziców!

Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.akcjamis.org

(*) Aby zrozumieć skalę trudności, jaką muszą przejść rodzice zastępczy, zachęcamy do zapoznania się z przykładowymi opisami problemów dzieci (dane zmienione): Marcin, Krzyś, Szerszy opis fundacji MFRZ.