Wigilia szkolna22 grudnia 2011 roku, gdy wszyscy już czuliśmy świąteczną aurę, cała społeczność szkolna Liceum i Gimnazjum wraz z dyrekcją, nauczycielami, absolwentami i częścią rodziców spotkała się na szkolnej wigilii. Była ona poprzedzona Mszą Świętą, którą odprawił dla nas dyrektor sąsiadującego z naszą szkołą Domu Rekolekcyjno-Formacyjnego, ks. Bogusław Jankowski.
Po Eucharystii wszyscy zeszliśmy do dobrze nam znanych Podziemi Kamedulskich. Tam po wstępie dotyczącym tradycji obchodów świąt Bożego Narodzenia, odczytaniu Ewangelii o narodzeniu Jezusa i krótkiej modlitwie, wszyscy mieliśmy okazję złożyć sobie najserdeczniejsze życzenia, łamiąc się przy tym opłatkiem. Pierwszy życzenia wszystkim zgromadzonym złożył Pan Dyrektor Tomasz Kowalczyk, wyrażając nadzieję na to, że za rok spotkamy się w tym samym gronie. Następnie zasiedliśmy do suto zastawionych stołów. Znalazły się na nich m.in. krokiety, barszcz i ciasta własnej roboty. Nie obyło się również bez wspólnego kolędowania oraz wysłuchania poezji o tematyce świątecznej. Uczniowie klasy III Gimnazjum przeczytali nam wiersze Leopolda Staffa, ks. Jana Twardowskiego i Janka Krajewskiego – ucznia tejże szkoły. Wspólny posiłek był okazją do ostatnich rozmów w tym jakże owocnym 2011 roku. Atmosfera była oczywiście świąteczna, przepełniona radością i wzajemną życzliwością.
Po wigilii wszyscy uczniowie i nauczyciele byli gotowi do tego, aby ostatni raz w tym roku przebyć leśną drogę ulicy Dewajtis. W iście świątecznych nastrojach udaliśmy się do swych domów, aby przeżyć święta Bożego Narodzenia ze swoimi rodzinami.


Z tego miejsca chciałbym wszystkim życzyć zdrowych, radosnych i rodzinnych świąt, abyśmy doświadczyli na nas samych narodzenia Zbawiciela. Niech ten czas będzie okresem pokoju, miłości i radości wynikających z obcowania z najbliższymi nam osobami. Obyśmy odpoczęli w takiej iście sielankowej atmosferze, abyśmy 2 stycznia 2012 roku wrócili na nasz szkolny korytarz pełni sił i motywacji do dalszej, jakże wymagającej pracy. Niech nadchodzący rok będzie czasem wyjątkowym, nie tylko ze względu na Mistrzostwa Europy, które zawitają do Polski, ale przede  wszystkim ze względu na nowe doświadczenia  (matury i egzaminy gimnazjalne dla uczniów ostatnich klas liceum i gimnazjum) i – miejmy nadzieję – przełomowe wydarzenia w naszym życiu.

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO! Laughing


Tekst: Bogumił Wasiewicz, kl. III A. 

Zdjęcia: Maciej Całka, kl. I A.