Adwentowy Dzień Skupienia

14 grudnia 2011 roku, zgodnie z tradycją naszej szkoły, odbyły się rekolekcje adwentowe. Rozpoczęliśmy je wspólną Litanią do Ducha Świętego, a następnie obejrzeliśmy film „Historia świętej Rity” (reż. Giorgio Capitani). Opowiada on o losach tytułowej Rity, włoskiej świętej kościoła katolickiego, której lata życia przypisywane są na przełom XIV i XV wieku.

W tym roku rekolekcje wygłosił dla nas ks. Janusz Kopczyński, duszpasterz akademicki diecezji warszawsko-praskiej. Przestrzegał  nas, abyśmy nie ufali temu, co oferuje nam grzech i współczesny świat, ale przyjęli propozycję Boga, który chce dla nas prawdziwego szczęścia. Ksiądz rekolekcjonista zalecał nam także, żebyśmy w każdym człowieku odkrywali dobro, które pochodzi od Stwórcy.

Jednym z głównych elementów tegorocznych rekolekcji było również świadectwo ze Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się bieżącego roku w Madrycie. Uczniowie Archutowskiego (Julka, Gabrysia, Boguś, Jan i Julek) brali w nich udział i za pomocą licznych zdjęć i opowieści starali się przybliżyć obraz tego wspaniałego wydarzenia oraz zachęcić do uczestnictwa całą społeczność szkolną w kolejnym spotkaniu młodych z Papieżem, które odbędzie się w brazylijskim Rio de Janeiro. Naszym licealistom pomagali w tym studenci, którzy przyszli wraz z księdzem Januszem Kopczyńskim, aby również podzielić się swoim świadectwem związanym ze  Światowymi Dniami Młodzieży w Madrycie.

Przez cały czas trwania rekolekcji, wszyscy mieli możliwość wyspowiadania się, aby móc w pełni uczestniczyć we Mszy Świętej, która była zwieńczeniem dnia. Po wspólnej Eucharystii i podziękowaniu ks. Kopczyńskiemu, około godziny 14:00, uczniowie mogli rozejść się do domów, natomiast cała Rada Pedagogiczna została obradować, aby wiernie zdać relację naszym rodzicom z dotychczasowych naukowych popisów ich dzieci.

Tekst i zdjęcia: Bogumił Wasiewicz, kl. III A.