30. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

W naszej szkole stało się już tradycją obchodzenie rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Z roku na rok coraz lepiej i bardziej świadomie udaje się nam przeżyć ten dzień. Z racji tego że wydarzenia  grudniowe  miały miejsce stosunkowo niedawno, sami nauczyciele przekazują nam niezwykle cenną wiedzę na temat tego okresu, a także dzielą się swoimi wspomnieniami z młodości po to, aby przekazać nam prawdę o  okolicznościach i przebiegu stanu wojennego w Polsce. Upowszechnianiu świadomości o tym okresie służą także  - za każdym razem nad wyraz wartościowe – spotkania z aktywnymi działaczami, którzy stawiali opór systemowi totalitarnemu i walczyli o wolną Polskę.

30 lat po ogłoszeniu przez Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego, mieliśmy przyjemność gościć w Archutowskim Pana Pawła Piekarczyka, który trzy dekady temu aktywnie działał w opozycji. Pan Piekarczyk zaśpiewał specjalnie dla nas piosenki z okresu stanu wojennego. Ten kameralny koncert był dla nas niezwykle cenny, ponieważ to właśnie w piosenkach z tamtego okresu zawarte są smutek i strach, a jednocześnie wiara i siła związane z mającymi miejsce zdarzeniami. Na dobrą godzinę udało się nam „przenieść w czasie”  do tamtych niebezpiecznych chwil, kiedy ważyły się losy naszego państwa, a ludzie byli gotowi niestrudzenie bronić wolności i suwerenności Polski.

Warto też wspomnieć, że nie tylko spotkanie z Panem Pawłem Piekarczykiem przypominało nam o grudniowych wydarzeniach. Klasa pierwsza od samego rana rozprowadzała po szkole „Pułtuski Podziemniak AK” oraz dodatek specjalny przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej  „Stan wojenny z narodem”, aby wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły mogli przeczytać informacje na temat okoliczności wprowadzenia stanu wojennego (także te napisane „z przymrużeniem oka”). Pierwszoklasiści rozdawali także wszystkim biało-czerwone wstążki, które przez cały dzień nosiliśmy dumnie przypięte do ubrań jako symbol pamięci o ofiarach systemu totalitarnego. Na korytarzu szkolnym pojawiła się natomiast wystawa poświęcona stanowi wojennemu, jego bohaterom oraz realiom życia w ówczesnej Polsce.

Agnieszka Borowiecka, kl. III B