"W ciemności", czyli rzecz o bohaterze mrocznych lat HolocaustualtW czwartek 12 stycznia 2012 roku uczniowie LO im. bł. ks. R.  Archutowskiego wybrali się na film pt. „W Ciemności” do Cinema City Arkadia. Film wyreżyserowała Agnieszka Holland i jest on polskim kandydatem do Oscara. Opowiada o Leopoldzie Sosze, kanalarzu ze Lwowa, który wykorzystał swoją perfekcyjną znajomość kanałów do ukrycia w nich grupy Żydów w czasie II wojny światowej.

Na początku wydaje się, że robił to tylko dla pieniędzy, ale po dość krótkich rachunkach okazuje się, że zysku to on od samego początku praktycznie nie miał. Każdy, kto ogląda film, musi zrozumieć, że podczas wojny mało kto (a już na pewno nie biedny inspektor kanalizacji) byłby w stanie utrzymywać 12 osób tylko z dobrego serca. Ceny żywności rosły przecież z każdym dniem, a w wielu miejscach w ogóle jej brakowało. Taką refleksję narzucam wszystkim, którzy uznają szmalcownictwo za grzech. Najciekawsze jest to, że oskarża się o nie tylko Polaków – ludzi mieszkających w jedynym kraju, w którym przechowywanie Żydów było równoznaczne z karą śmierci. Owszem na początku Leopold Socha może wydawać się nam zwykłym złodziejem, ale moim zdaniem mało ważne są motywacje, jakimi kieruje się człowiek – ważny jest osiągnięty efekt, a ten czyni pierwszoplanową postać filmu prawdziwym bohaterem. Tak jak już kiedyś wspominałem nie znam się na kinie i filmy w ogóle mnie nie interesują, dlatego nie będę go recenzować. Nie mam pojęcia, czy film ten dostanie Oscara, nie wiem, czy na niego zasługuje, ale wiem, że historia Leopolda Sochy jest bardzo ciekawa i warto się z nią zapoznać. Niekoniecznie oglądając ten film.alt
 
alt


altalt

alt


Scenariusz filmu został oparty na książce Roberta Marshalla pt. „W kanałach Lwowa”.

Wspomnienia jednej z ocalonych - Krystyny Chiger, opisane zostały w książce "Dziewczynka w zielonym sweterku". Zachęcamy do lektury! 


Ignacy Korytko, kl. I A. 


Zdjęcia zostały pobrane ze strony wciemnosci.pl