Wielkopostne medytacjeWielki Post to czas refleksji i oczekiwania, dobry moment na podejmowanie postanowień, wyrzeczeń. To oczekiwanie na świętą Paschę, ale również czas, kiedy przyroda budzi się z zimowego snu, wszystko kwitnie, rozwija się, rośnie. Dla nas to również powinien być czas pracy nad sobą, nad naszym duchowym wzrostem, czas otwarcia się na drugiego człowieka, jak również na Boga. Powinniśmy nieco zwolnić tempo, zatrzymać się na chwilę, więcej czasu poświęcić na przemyślenia, pracę nad sobą, a także, jak sugeruje święty Benedykt, na lekturę: „W tych dniach Postu każdy otrzyma z biblioteki jedną książkę, którą powinien przeczytać od pierwszej do ostatniej strony w całości. Książki te trzeba rozdać na początku Wielkiego Postu.” (RB 48) Próbując wypełnić wskazanie świętego Benedykta, twórcy serwisu „Poważne sprawy, poważne odpowiedzi” rozpoczynają akcję „Wielkopostne medytacje”.


Inicjatywa polega na codziennym publikowaniu – począwszy od Środy Popielcowej – na stronie portalu „Poważne sprawy, poważne odpowiedzi” II czytania z brewiarza z Godziny Czytań.


To tylko chwila w ciągu całego dnia – a jak wiele może zmienić. Ileż piękniejszy i spokojniejszy będzie każdy dzień, jeżeli pozwolimy sobie na krótką chwilę medytacji – z pomocą wyjątkowych tekstów. O ile lepsze i pełniejsze staną się nasze relacje z otoczeniem, gdy zamiast zniecierpliwienia, rozdrażnienia i frustracji okażemy spokój i zrozumienie. Może nawet czasem, w ramach wielkopostnej ascezy, uda nam się uśmiechnąć do kogoś ot tak, po prostu, bez powodu. 


Już dzisiaj zapraszamy wszystkich do włączenia się do akcji Ojców benedyktynów z Opactwa w Tyńcu.


Pierwsze spotkanie z czytaniami liturgicznymi – już w środę w serwisie „Poważne sprawy, poważne odpowiedzi”


Tekst i zdjęcie: http://www.tyniec.benedyktyni.pl/ps-po/?p=9356