Rekolekcje wielkopostneW dniach 7-8 marca uczniowie Archutowskiego mieli możliwość uczestniczenia w rekolekcjach wielkopostnych. W tym roku wygłosił je dla nas ks. Pedro Josè Guzman Ardila pochodzący z Kolumbii, który jest prefektem studiów w Archidiecezjalnym Seminarium Misyjnym Redemptoris Mater w Warszawie. W misji głoszenia nam Słowa Bożego pomagali Mu seminarzyści z tego właśnie seminarium, którzy prowadzili rozmowy z uczniami. 


Pierwszego dnia rekolekcji poruszana była kwestia roli ojca w życiu każdego dziecka i rozważania o powołaniu do ojcostwa, a film pt. „Gran Torino”, który mieliśmy okazję obejrzeć na początku dnia, był punktem wyjścia do dyskusji i dalszych rozważań podczas konferencji. Po projekcji każda klasa udała się do swojej pracowni, aby podzielić się przemyśleniami dotyczącymi filmu i ojcostwa. Później odbyła się konferencja z ks. Pedro, który mówił o zagrożeniach tego świata i jego trendów nieubłagalnie godzących w wizerunek rodziny i figurę ojca. Dzień zwieńczyła adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Sakrament Pokuty.Drugi dzień, na który przypadł Ogólnoświatowy Dzień Kobiet, był czasem rozważań na temat roli kobiety w rodzinie i społeczeństwie. Zaczęliśmy go od konferencji z naszym rekolekcjonistą. Ks. Pedro mówił o godności kobiety, która powinna opierać się na czystości i uszanowaniu „fabryki życia”, jaką w sobie nosi. Aby nieco zgłębić problem, obejrzeliśmy film „ Once”. Reżyser filmu – John Carney – wyeksponował w swoim dziele takie wartości jak miłość, czystość i wierność w relacjach między mężczyzną i kobietą. Następnie odbyły się kolejne spotkania klas z poszczególnymi seminarzystami, podczas których dyskutowaliśmy o widzianym filmie i poruszanym problemie. 


Na koniec naszych rekolekcji cała społeczność szkolna uczestniczyła we Mszy Świętej, która wieńczyła dwa dni spędzone z ks. Pedro i seminarzystami z seminarium Redemptoris Mater.Tekst: Bogumił Wasiewicz, kl. III A, Mikołaj Kęczkowski, kl. III B.

Zdjęcia: Maciej Całka, kl. I A.