"Szekspir forever!"

W sobotę wieczorem (17.03.2012 r.) uczniowie Archutowskiego (pierwszoklasiści i drugoklasiści z fakultetu polonistycznego) pod opieką Pani prof. Agnieszki Pawlik i Pani Prof. Ewy Musiałowicz wybrali się do Teatru Polskiego na przedstawienie „Szekspir forever!”.

Sztuka była inna od wszystkich, gdyż był to spektakl interaktywny, podczas którego został nawiązany dialog z publicznością. Andrzej Seweryn, główny i jedyny aktor na scenie, wcielał się w różne postacie z dzieł Szekspira. Raz był Hamletem, za chwilę Lady Makbet. Co niełatwo sobie wyobrazić, wcielił się nawet w postać Julii - czternastoletniej bohaterki tragedii „Romeo i Julia”. Zagrał tę rolę (jak zresztą każdą inną) w niesamowity sposób, toteż przez chwilę można było zapomnieć, że na scenie  stoi mężczyzna.

Monologi, które wygłaszał, przerywane były rozmową z publicznością. Każdy, kto chciał, mógł wypowiedzieć się na temat zaprezentowanego fragmentu: w jaki sposób go odbiera, rozumie i co o nim myśli. Pewne osoby odzywały się nie dość, że często, to jeszcze z dużą pewnością siebie. Był to między innymi jedenasto-, może dwunastoletni chłopiec, który wykazał się dużą wiedzą na temat Szekspira. Zastanawiamy się, czy nie był on może podstawiony...?

Podczas spektaklu dowiedzieliśmy się, że Szekspir napisał 38 sztuk: 10 kronik, 17 komedii i 11 tragedii. Usłyszeliśmy też wiele innych ciekawych rzeczy, ale zamiast je tu relacjonować, zachęcamy wszystkich, by wybrali się do Teatru Polskiego na ten spektakl. Ciekawe, czy będzie tam dwunastoletni chłopiec, który wie wszystko o Szekspirze?

Natalia Grzybowska, kl. II B