Wycieczka historyczna po Mazowszualt12 kwietnia 2012 r. uczniowie klas maturalnych z fakultetu historycznego wraz z Panem prof. Piotrem Oleńczakiem udali się na wycieczkę krajoznawczo-historyczną po Mazowszu. Lekcja ta miała nam pokazać miejsca nieco zapomniane, a mające ważne znaczenie dla historii Polski.


Pierwszą stacją naszej wycieczki były Palmiry - miejsce kaźni przeszło dwóch tysięcy Polaków, przeważnie mieszkańców Warszawy, którzy zostali rozstrzelani przez niemieckiego okupanta w latach 1939-1943. Po przejściu między mogiłami poległych, wstąpiliśmy do tamtejszego muzeum, aby przybliżyć sobie nieco historię tego okrutnego mordu.


Następnie udaliśmy się do Brochowa, w którym to zwiedziliśmy kryjący za sobą niebłahą historię kościół pod wezwaniem św. Rocha. Świątynia ta pełniła niegdyś również funkcję obronną, jak chociażby podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku. W kościele tym także swoje sakramentalne „tak” wypowiedzieli rodzice wybitnego polskiego kompozytora i pianisty, Fryderyka Chopina. 

alt


Na koniec naszej wycieczki udaliśmy się do nadwiślańskiego Czerwińska, w którym znajduje się wzniesiona w 1. poł. XII w. Bazylika Matki Bożej Pocieszenia. Jej wnętrze kryje najstarsze freski na terenie naszego kraju. Z bazyliką związanych było wiele znamienitych postaci, poczynając od samego papieża Pawła VI, a kończąc na niejednym władcy Polski (Władysław Jagiełło spod tegoż kościoła wyruszył wraz z wojskami Witolda na zwycięską bitwę pod Grunwald). 

alt


Z Czerwińska udaliśmy się z powrotem na Bielany. Dzięki wycieczce niewątpliwie mogliśmy poznać wiele ciekawostek o Mazowszu. Jednakże wszyscy doszliśmy do wniosku, że aby solidnie zwiedzić nasze województwo, trzeba przebyć niemało kilometrów. 


Tekst: Bogumił Wasiewicz, kl. III A.

Zdjęcia: prof. Piotr Oleńczak