Dzień Patrona i spotkanie z Absolwentamialt19 kwietnia 2012r. odbyło się pierwsze w historii naszego liceum Święto Szkoły. Jego obchody przypadły na dzień po 69-tej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Romana Archutowskiego na Majdanku.


„Świętowanie” rozpoczęliśmy około godziny 14:00 w Podziemiach Kamedulskich od obejrzenia filmu o naszej szkole, który przygotował Samorząd Szkolny pod opieką Pani prof. Anny Piaseckiej. Następnie cała społeczność Liceum wzięła udział w konkursie teatralnym. Przedstawiciele z klas pierwszej i drugich odegrali wylosowane wcześniej scenki z „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Każde wykonanie zaskoczyło widzów niewątpliwie czymś innym. Klasa pierwsza – w znakomicie dobranych strojach i obsadzie – wiernie przedstawiła rozmowę Zagłoby z Rochem Kowalskim, co dało im zaszczytne drugie miejsce. Klasa II A po mistrzowsku zaprezentowała zburzenie kolubryny przez Kmicica podczas obrony Częstochowy, zdobywając tym samym upragnione pierwsze miejsce. Natomiast II B odegrała scenę podrywania „sikorek” przez kompanów Kmicica w gospodzie. Współczesna interpretacja i nowatorskie podejście zapewniły jej tym samym ostatnie, trzecie miejsce. 


alt


Następnie mieliśmy przyjemność wysłuchać naszego gościa – generała Johna Roth’a, który na co dzień mieszka w Stanach Zjednoczonych. Generał armii amerykańskiej (walczył w Wietnamie oraz w Zatoce Perskiej) opowiedział nam swoją historię, a przede wszystkim podzielił się swoimi odczuciami odnośnie Polski i Polaków. „Polska to piękny i wspaniały kraj. Na waszym pokoleniu ciąży ogromna odpowiedzialność, by czynić go jeszcze lepszym” – mówił. Wyznał, że jest wielbicielem książek Henryka Sienkiewicza, dlatego też z dużym zainteresowaniem przyglądał się inscenizacjom wybranych scen z „Trylogii”. Generał Roth zapewnił nas również o nieustannej modlitwie za Polskę. Było to niezwykłe i poruszające spotkanie, piękna lekcja historii i przede wszystkim patriotyzmu.


alt


O godzinie 16:00 wzięliśmy udział w uroczystej Mszy Świętej, którą celebrowało czterech prezbiterów:  ks. Sylwester Jeż, ks. Maciej Wygnański,  ks. Bogusław Jankowski i ks. Antonio Panaro. Ewangelię przeczytał diakon Tomasz Bieńkowski, który za kilka tygodni otrzyma święcenia kapłańskie.O oprawę liturgiczną Mszy zadbali uczniowie i absolwenci Archutowskiego, m.in. klerycy z Wyższego Metropolitarnego Seminarium Duchownego w Warszawie: Michał Bartak i Mikołaj Dobosz. Po zakończeniu Eucharystii przedstawiciele Liceum złożyli kwiaty pod obrazem bł. ks. Romana Archutowskiego, po czym zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie.


alt

alt


Kilka minut po 17:00 na szkolnym korytarzu rozbrzmiała muzyka. Mieliśmy okazję wysłuchać występu scholii oraz dwóch zespołów, w skład których weszli uczniowie z Gimnazjum i Liceum. Już w trakcie występów rozpoczęły się rozmowy absolwentów z nauczycielami oraz szkolnymi kolegami.


alt


Po części artystycznej udaliśmy się na boisko, gdzie w trudnych warunkach pogodowych rozegrał się niezwykle pasjonujący mecz piłki nożnej (uczniowie kontra absolwenci), który zakończył się wynikiem 6:3. Uczniowie uznali, że osiągnęli sukces dzięki lekcjom wychowania fizycznego z panem prof. W. Wójtowiczem, których to brak odzwierciedlił się w porażce absolwentów. Lekko przemoczeni wróciliśmy do szkoły, ażeby skosztować licznych wypieków i tortu, porozmawiać z nauczycielami, koleżankami czy kolegami.


alt


Wszyscy przybyli uznali ten dzień za udany i niezwykle potrzebny. Mimo że  Święto Szkoły odbyło się po raz pierwszy, było doskonale zorganizowane.


Z niecierpliwością więc czekamy na  przyszły rok, kiedy to jeszcze huczniej i liczniej, jak chcemy wierzyć, obchodzić będziemy piętnastolecie istnienia Liceum Archutowskiego. Do zobaczenia! 


Tekst: Julia Kupiszewska, kl. II B

Zdjęcia: Maciej Całka, kl. I A