Wyjazd klas II do muzeum na Majdanku


Tradycją w naszej szkole jest organizowanie klasom drugim wyjazdu do obozu na Majdanku w Lublinie, gdzie zginął patron naszej szkoły, ks. Roman Archutowski. I w tym roku klasy drugie ze swoimi wychowawcami oraz księdzem Maciejem Wygnańskim wyruszyły w to miejsce. Wyprawę rozpoczęliśmy dość wcześnie, bo z Lasu Bielańskiego wyjechaliśmy około siódmej rano. Na miejsce dotarliśmy po prawie czterech godzinach. Pierwsza w oczy rzuciła nam się wielka, kamienna brama, zbudowana na miejscu prawdziwej bramy obozu, pełniąca funkcję ogromnego pomnika upamiętniającego tysiące ludzi, którzy kiedyś tutaj przedwcześnie stracili życie. 


Zwiedzanie obozu rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu dokumentalnego o tym, w jaki sposób obóz  na Majdanku stał się miejscem zagłady. Zaraz potem ruszyliśmy drogą, którą kiedyś szli skazani więźniowie. Cały czas nasze zwiedzanie było również drogą krzyżową, podczas której wspominaliśmy naszego zmarłego patrona. Odwiedzaliśmy miejsca, w których ludzie umierali masowo i w nieludzkich warunkach, byliśmy też w krematorium, w którym palono ludzkie szczątki. 


Wędrówkę zakończyliśmy Mszą Świętą w krematorium oraz zapaleniem znicza pod mauzoleum ofiar Majdanka. Po obiedzie i długiej jeździe powrotnej wróciliśmy do Warszawy. Wizyta na Majdanku była wstrząsającym wydarzeniem, jednym z takich, które zostaje na długo w pamięci. Tekst: Marek Kudlicki, kl. II A