Wykład: Powstanie styczniowe w literaturze

27 kwietnia 2012 r. uczniowie klas drugich liceum mieli okazję uczestniczyć w wykładzie poświęconym powstaniu styczniowemu w literaturze polskiej. Spotkanie poprowadziła Pani dr Joanna Zajkowska z Katedry Pozytywizmu z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pani dr rozpoczęła swój wykład od wyjaśnienia nam, na czym polegała legenda powstania.

Dowiedzieliśmy się, że głównymi mitologami tego zrywu byli Artur Grottger i Józef Ignacy Kraszewski, a mit powstańczy ukształtował się pod wpływem wyobrażeń romantycznych. Pani Zajkowska omówiła szczegółowo elementy powstańczej legendy (m.in. celebrowanie klęski, jej usensownianie, pokazywanie przez artystów wyższości Polaków nad Rosjanami, utożsamianie Polski z obrazem kobiety). W trakcie wykładu obserwowaliśmy, a także próbowaliśmy analizować wybrane szkice kredowe Grottgera.
Po omówieniu dzieł twórców, którzy mitologizowali powstanie, przyjrzeliśmy się nurtowi realistycznemu. Jego przedstawicielami byli Bolesław Prus („Omyłka”, „Lalka”) i Stefan Żeromski („Wierna rzeka”, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…).

Serdecznie dziękujemy Pani dr Joannie Zajkowskiej za przygotowanie wykładu. Każde takie spotkanie jest dla nas niezwykle wartościowe, ponieważ mamy okazję poszerzać naszą wiedzę.

Tekst: Aleksandra Momot, Monika siwiec, kl. II B

Kartony Grottgera zostały pobrane ze strony: http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Grottger/Grottger_Pol.htm