Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

8 października 2012 roku odbyła się coroczna pielgrzymka maturzystów do Częstochowy. Tegoroczni trzecioklasiści modlili się podczas niej o dobre rozeznanie powołania oraz pozytywne wyniki matur. Pragnęli także zawierzyć swoje życie Matce Bożej z Jasnej Góry.

Około godz. 5:30 autokar wyruszył spod szkoły. Na początku Pan Dyrektor Tomasz Kowalczyk przedstawił nam cel pielgrzymki, ogólne zasady, a także zapoznał nas z historią klasztoru jasnogórskiego i obrazu Najświętszej Maryi Panny. Podczas podróży mogliśmy też przypomnieć sobie ekranizację jednej z lektur szkolnych, a mianowicie "Potopu"  w reżyserii Jerzego Hoffmana.  Droga z Warszawy do Częstochowy minęła nam więc bardzo szybko.

O wyznaczonej porze stanęliśmy u wrót Jasnej Góry. Wszyscy pielgrzymi udali się na wykład znanego kaznodziei akademickiego - księdza Piotra Pawlukiewicza. Mówił o kryzysie wiary wśród młodego pokolenia i wyjaśniał, dlaczego tak się dzieje. Wszyscy zgromadzeni słuchali Go z zapartym tchem. Ten charyzmatyczny głosiciel Słowa Bożego trafił prosto w serca młodych, opowiadając ciekawe anegdoty oraz odwołując się do problemów młodzieży. Po skończonej katechezie uczniowie szkół z archidiecezji warszawskiej podziękowali ks. Pawlukiewiczowi gromkimi brawami.

Następnym punktem programu pielgrzymkowego była uroczysta Msza Święta sprawowana w Kaplicy Cudownego Obrazu, której przewodniczył Ksiądz Biskup Piotr Jarecki. Ta Eucharystia była dla nas szczególnie ważna, gdyż reprezentacja Archutowskiego sprawowała podczas niej kilka ważnych funkcji: „nasi” byli w obstawie liturgicznej, śpiewali w chórze, a także prowadzili różaniec i czytali akt zawierzenia Matce Bożej życia każdego maturzysty.

Po Mszy udaliśmy się na obiad, a chętni mieli okazję zwiedzać Arsenał. Około godz. 16:00 wyruszyliśmy drogą krzyżową po Wałach Jasnogórskich. Teksty rozważań zawierały m.in. słowa Jana Pawła II oraz Benedykta XVI, które były kierowane do młodych zgromadzonych na poszczególnych Światowych Dniach Młodzieży.

Podczas drogi powrotnej każdy pielgrzym dostał upominki:  obrazki z Matką Bożą Jasnogórską, różańce i... . babeczki od Pana prof. Filipa Jaworskiego i Jego małżonki (dziękujemy Panie Profesorze Smile)

Do Warszawy dojechaliśmy około godziny 21:00. Tegoroczna pielgrzymka na Jasną Gorę była bez wątpienia bardzo cennym czasem, który pozostanie w pamięci uczniów.

O pielgrzymce maturzystów z archidiecezji warszawskiej mogą Państwo również przeczytać  w internetowym wydaniu "Gościa Niedzielnego". Zachęcamy do obejrzenia galerii.

Tekst: Wojciech Prostko, kl. III A.

Zdjęcia: Tomasz Kowalczyk