Gra Miejska "Powstańcze Ślady"3 października 2012 r. już po raz piąty odbyła się Gra Miejska „Powstańcze Ślady”, mająca na celu upamiętnienie zakończenia Powstania Warszawskiego. Tradycyjnie jej organizatorem było nasze liceum współpracujące z Warszawskim Oddziałem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.


W Grze uczestniczyły 124 osoby z ośmiu placówek, wśród nich byli uczniowie szkół podwarszawskich (Gimnazjum nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Otwocku, „Strumienie” Gimnazjum Stowarzyszenia STERNIK w Józefowie) i warszawskich (Gimnazjum nr 30 im. gen. Kazimierza Pułaskiego, Publiczne Gimnazjum im. Piotra Skargi, Gimnazjum „Żagle” Stowarzyszenia STERNIK, Katolickie Gimnazjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, XL LO im. Stefana Żeromskiego, Katolickie LO im. bł. ks. R. Archutowskiego).


Celem Gry „Powstańcze ślady” było przybliżenie uczniom powstańczych walk oraz próba odnalezienia i udokumentowania pozostałości po nich.W tym roku warunki pogodowe były iście powstańcze - padał deszcz, co tym bardziej wydaje się godne pochwały, że na Grę stawiło się aż 12 drużyn (rok temu było ich 9). Każda grupa miała do przemierzenia inny rejon stolicy: Starówkę, Śródmieście, Wolę, Czerniaków, Mokotów. Uczestnicy otrzymali specjalnie na ten dzień wydany Biuletyn Informacyjny (który jest wzorowany na Biuletynie wydawanym w czasie okupacji), plany miasta oraz  reprinty legitymacji AK podbite okolicznościową pieczęcią. Po Warszawie wszyscy poruszali się za okazaniem specjalnych przepustek, które najpierw trzeba było na swojej trasie odnaleźć. W trakcie biegu rozwiązywano kolejne zadania (czasem je rozszyfrowując), odnajdywano ukryte listy, nawiązywano kontakt z łączniczką lub łącznikiem, przeprowadzano sondaże uliczne, dokumentowano zabytki stolicy. Uczniowie zapalali też w miejscach pamięci znicze. Również w ramach Gry delegacja z naszego liceum udała się na Wojskowe Powązki, gdzie na zaproszenie Gimnazjum nr 1 im. „Batalionu Zośka” z Otwocka uczestniczyliśmy w uroczystościach patronalnych szkoły. Tam też przy Kwaterze Batalionu „Zośka” mieliśmy okazję spotkać się z byłymi żołnierzami tego harcerskiego Batalionu.Ostatnim punktem biegu był Kopiec Powstania Warszawskiego na Czerniakowie. Na Kopcu usypanym z gruzów Warszawy nastąpiło podsumowanie GRY, którego dokonał dr Bartłomiej Konarski - przedstawiciel Zarządu Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Trzy drużyny (gimnazjalne i licealne), które jako pierwsze dotarły na Kopiec, otrzymały pamiątkowe znaczki Polski Walczącej (wśród nich: Gimnazjum nr 2 im. Ireny Sendlerowej z Otwocka, Gimnazjum nr 30 im. gen. Kazimierza Pułaskiego z Warszawy, LO Archutowskiego), a wszystkie szkoły - okolicznościowe dyplomy.Chcielibyśmy, by organizowana przez nas Gra nie była tylko zabawą, ale przede wszystkim - jak powiedziała w zeszłym roku jedna z uczestniczek z Gimnazjum im. „Batalionu Zośka” (z Otwocka) - „sztafetą pokoleń i wyrazem naszej pamięci dla wydarzeń i bohaterów Powstania Warszawskiego”.


Szczególne podziękowania kierujemy do osób, które wzięły udział w Grze jako ŁĄCZNICY.
Dziękujemy:

  • Panu Karolowi - studentowi Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie,
  • Staszkowi - uczniowi LO im. Stefana Żeromskiego w Warszawie,
  • uczniom klas II i III LO Archutowskiego.

Bardzo dziękujemy dzieciom ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Warszawie, które odegrały role małych powstańców:  Zosi i Antkowi.
Wszyscy wykazali się zdolnościami aktorskimi i dużym zaangażowaniem stojąc wytrwale na punktach i udzielając wskazówek drużynom.Wszystkich zachęcamy do dalszego szukania powstańczych śladów i poznawania historii naszej Stolicy! Zapraszamy za rok!W imieniu organizatorów
Anna Radomska


Zdjęcia: uczestnicy Gry Miejskiej "Powstańcze Ślady"