Zwiedzanie Muzeum Więzienia Pawiak

30 października 2012 roku klasa pierwsza liceum udała się do Muzeum Więzienia „Pawiak”. To tutaj przebywał, przed zesłaniem do obozu koncentracyjnego na Majdanku, patron naszej szkoły – błogosławiony ksiądz Roman Archutowski. Z tego powodu miejsce pamięci narodowej miało dla wszystkich uczniów szczególny wymiar.

Zebraliśmy się wszyscy o godzinie 9.00 pod wielką bramą muzealną. Zwiedzanie zaczęliśmy od zapoznania się z ogromną makietą przedstawiającą kompleks budynków więziennych z czasów okupacji. Mieliśmy możliwość obejrzenia oryginalnych zdjęć ukazujących mroczne wnętrza straszliwego więzienia śledczego. Pan przewodnik w bardzo ciekawy i oddziałujący na emocje sposób opisywał historię tego miejsca i ludzi, którzy się w nim znaleźli. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie osadzonych na Pawiaku. Następnie udaliśmy się do zrekonstruowanych cel więziennych. Wszystkich zwiedzających uderzył obraz nieludzkich warunków sanitarnych i okrutnych tortur, którym byli poddawani polscy patrioci. Wsłuchując się w interaktywną projekcję treści grypsów pisanych przez umierających ludzi do rodzin i przyjaciół, uświadomiliśmy sobie, jakim piekłem i gehenną było życie w tym odrażającym miejscu. Zrozumieliśmy, że dla więźniów najgorszą męką była niepewność co do dalszego losu swojego i najbliższych. Wiara i odwaga więźniów Pawiaka nie pozwalały im zwątpić i poddać się bez walki. Świadczą o tym rzędy gablot z dziełami wykonanymi przez osadzonych. Obrazy, wiersze, modlitwy, krzyże z chleba, a nawet lalki. Wzruszającą podróż w gorszy świat lepszych ludzi zakończyliśmy wspólną modlitwą pod drzewem – pomnikiem upamiętniającym pomordowanych na Pawiaku.

Płonące non stop pod ścianą szarej, zimnej bryły muzeum znicze nie są elementem ekspozycji. Są dowodami pamięci nowych pokoleń o tym, co stało się tu dla nich i za nich. Bo to nie tylko muzeum – to przede wszystkim mauzoleum wielkich Polaków i pusty grób zmartwychwstałej Polski.

Tekst: Jan Krajewski, kl. I.

Zdjęcia: Maciej Całka, kl. II (mini), Daniel Grzegorek, kl. I (duże).