16 listopada 2012 r. uczniowie Archutowskiego zostali zaproszeni przez gimnazjalistów z Popiełuszki na przedstawienie „Dziady. Dziś a dawniej". Spektakl wyreżyserowany przez Panią prof. Agnieszkę Pawlik obejrzeliśmy w miejscu szczególnym - w Podziemiach Kamedulskich. W katakumbach kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP zostało pochowanych około 80 braci kamedułów.
II część „Dziadów” Adama Mickiewicza jest literackim przedstawieniem tytułowego obrzędu. Akcja dramatu rozgrywa się w kaplicy, w której to gromadzą się prości ludzie, aby odprawić obrzęd dziadów. Na wezwania Guślarza odpowiadają dusze zmarłych. Przybywają do kaplicy, aby ujawnić swoje grzechy, prosić ludzi o pomoc i udzielić im przestróg moralnych.
Aktorzy przybliżyli nam znane prawdy, które na dobre zadomowiły się w naszej kulturze i języku:
Kto nie doznał goryczy ni razu, Ten nie dozna słodyczy w niebie
Bo kto nie był ni razu człowiekiem, Temu człowiek nic nie pomoże
Kto nie dotknął ziemi ni razu, Ten nigdy nie może być w niebie
Sceny z Mickiewiczowskiego dramatu były przeplatane scenami z czasów współczesnych. Dzięki temu widzowie mogli łatwiej wyobrazić sobie, na czym polegały winy przybyłych na obrzęd duchów.


Przedstawienie było niewątpliwie bardzo nastrojowe, tajemnicze, a chwilami nawet pełne grozy. Przestrzeń, muzyka i rekwizyty (np. grób, kwiaty, znicze) przypomniały nam o listopadowym święcie, które niedawno obchodziliśmy.
Zakończenie spektaklu „Dziady. Dziś a dawniej” nie miało nic wspólnego z treścią dramatu romantycznego. Gimnazjaliści przypomnieli historię miejsca, w którym wystawiali sztukę, wspomnieli pochowanych w podziemiach braci kamedułów i zapalili znicze. Wszyscy wspólnie odmówiliśmy modlitwę za dusze zmarłych, a następnie udaliśmy się na Mszę Świętą w ich intencji.


Tekst: Julia Kupiszewska, kl. III B.
|