Wykład: "Tak tu było przed laty... Przedwojenne Bielany"

21 listopada br. uczniowie klasy I oraz ich starsi koledzy z fakultetu historycznego wysłuchali wykładu na temat historii Bielan wygłoszonego przez Pana mgr. Piotra Czerwińskiego z Instytutu Nauk Historycznych UKSW. Dopełnieniem słów naszego gościa była przygotowana przez niego prezentacja multimedialna  „Tak tu było przed laty… Przedwojenne Bielany”.

Poznaliśmy sięgającą XVII wieku historię zespołu klasztornego oraz kościoła oo. Kamedułów. Dowiedzieliśmy się, że po powstaniu listopadowym na terenie Lasu Bielańskiego istniały koszary wojsk carskich, natomiast na północ od miejsca, gdzie obecnie znajduje się stadion Hutnika Warszawa, przebiegały północne fortyfikacje obronne miasta, zwane Fort I „Bielany”. Po I wojnie światowej budynki pokamedulskie zajęło zgromadzenie księży marianów. Wkrótce powstało tu gimnazjum męskie z internatem. W okresie międzywojennym Bielany były miejscem odpoczynku od hałasu i gwaru miejskiego. Urządzano tu pikniki, organizowano liczne zabawy i uroczystości.

Pan mgr Piotr Czerwiński wplótł w tok wykładu wiele ciekawych informacji, jak np. tę dotyczącą funkcjonalności i praktyczności architektury w dwudziestoleciu międzywojennym: kominy wbudowywane były w środek domów, co zapobiegało utracie wydzielanego przez nie ciepła.

Dzięki temu wykładowi poznaliśmy wiele interesujących faktów dotyczących miejsca, które odwiedzamy niemalże codziennie. Myślę, że był to dobrze wykorzystany czas.

Tekst: Konrad Cendrowski, kl. I

Zdjęcia pochodzą z prezentacji przygotowanej przez p. Piotra Czerwińskiego.