Świadectwo rapera


25 stycznia 2013 roku uczniowie Zespołu Szkół Katolickich na Bielanach uczestniczyli w spotkaniu z Łukaszem Bęsiem – muzykiem  z Jeleniej Góry wykonującym rap chrześcijański. Nasz gość opowiedział nam o swojej trudnej młodości. Wyznał, że jeszcze kilka lat temu był uzależniony od narkotyków, wszystkie wolne chwile spędzał z osiedlowymi kolegami i nie miał przed sobą żadnych perspektyw. Punktem zwrotnym w jego życiu był wyjazd razem z mamą na Festiwal Młodych do Medjugorie.

Początkowo traktował go jako wycieczkę, odpoczynek. Łukasz Bęś opisał nam swoje przeżycia z pielgrzymki. Mówił o wyalienowaniu, o tym jak zaczynał zadawać sobie pytania związane z istnieniem Boga. Jego pierwsze doświadczenie Bożej obecności miało miejsce podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, kiedy Bóg, jak twierdzi nasz gość, uwrażliwił jego serce. Było to w 2006 roku.


Pod wpływem tego doświadczenia zdecydował się zerwać z dotychczasowym życiem, co spotkało się z niezrozumieniem przez jego kolegów. Odkrył swój talent, zaczął tworzyć rap chrześcijański. Wydał już trzy albumy, które można pobrać za darmo ze strony http://besiu.bandcamp.com. W swoich utworach daje świadectwo wiary, mówi o miłości Chrystusa do każdego z nas, przestrzega także młodych ludzi przed zażywaniem narkotyków.


Podczas spotkania Łukasz Bęś zaprezentował nam swoje piosenki (m.in. „Fanatyk”, „Rebelianci”). Następnie odbył się konkurs, w którym uczestnicy spotkania mogli wygrać przedpremierowe płyty Bęsia. Ochotnicy rapowali na wybrany przez naszego gościa temat, np.  „Jezus chodzi po wodzie”, „Jezus rodzi się w stajence”.Łukasz Bęś na zakończenie zaapelował do nas, abyśmy nie zmarnowali swojego życia i abyśmy pamiętali, że każdy z nas jest za siebie odpowiedzialny.


 


Zdjęcia i film: Mateusz Grzyb, kl. III A