Lekcje o powstaniu styczniowym

Z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w środę, 13 lutego, grupa uczniów z klas maturalnych pod opieką prof. Anny Radomskiej obejrzała dwie wystawy poświęcone temu wydarzeniu.

Na początku udaliśmy się do Kordegardy, gdzie mogliśmy podziwiać obraz Jana Matejki zatytułowany ,,Zakuwana Polska”, prezentowany w Warszawie po raz pierwszy. Dzieło pochodzi z Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Obraz został namalowany w początkowej fazie twórczości artysty, tuż po upadku powstania styczniowego. Ekspozycja obejmowała także reprodukcje rysunków Artura Grottgera z cyklów ,,Polonia”, ,,Lithuania” oraz ,,Wojna”. Jednak największe zainteresowanie wśród żeńskiej części grupy wzbudziły pamiątki pochodzące z tamtego okresu, w tym żałobna biżuteria, medaliony, ale przede wszystkim autentyczne czarne suknie, które kobiety nosiły po powstaniu w celu podkreślenia swojego patriotyzmu. Oprócz pamiątkowych przedmiotów można też było obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą przebiegu powstania styczniowego.

Pomimo zgromadzenia w Kordegardzie kilku ciekawych eksponatów osoba oglądająca wystawę może odczuwać pewien niedosyt ze względu na jej fragmentaryczność.

Po obejrzeniu pierwszej ekspozycji udaliśmy się do jednej z sal wystawowych Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, aby wziąć udział w grze interaktywnej „1863. Gra o niepodległość", która przeniosła nas w lata 50. i 60. XIX wieku. Gra-wystawa miała formę labiryntu o multimedialnym charakterze. Pokonując go, zobaczyliśmy m.in. wydruki archiwalnych dokumentów, plakatów, map, fotografii przedstawiających powstańców i Warszawę okresu powstania, zaś przy stole sztabowym zapoznaliśmy się z przebiegiem słynnych bitew tamtych czasów. Mogliśmy posłuchać nagrań, a także omijając sztuczne pociski, przejść korytarzem imitującym pole bitwy. Było to nie lada wyzwanie. Na początku otrzymaliśmy kartę z pytaniami, na które mieliśmy odpowiedzieć na podstawie ekspozycji. Organizatorem tej nietypowej wystawy jest Muzeum Historii Polski.

Tekst: Aleksandra Momot, Gabriela Smoleń, kl. III B

Zdjęcia: Natalia Grzybowska, kl. III B.