Lekcja w planetarium

Wieczorem 19 lutego 2013 r. uczniowie z fakultetu geograficznego wybrali się do położonego u podnóża salonu Bentleya Centrum Nauki Kopernik. Naszym właściwym celem było planetarium, gdzie o godzinie 19:00 rozpoczął się pokaz. Program składał się z dwóch części – wykładu poświęconego widokowi nieba nad Warszawą oraz filmu dokumentalnego.

Podczas pierwszej części dowiedzieliśmy się wiele o różnych konstelacjach gwiezdnych, jak np. Orion, Byk, Bliźnięta i Woźnica, ruchach ciał niebieskich (także komet i meteorów) oraz innych zjawiskach, które częściej lub rzadziej można obserwować na niebie. Film dokumentalny przedstawiał w uproszczeniu historię podbojów kosmosu, a więc głównie rywalizacji dwóch państw: Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego. Obfitował w informacje oraz daty. Ekranem projekcyjnym całego show było sklepienie o sferycznym kształcie (widz czuł się tak, jakby siedział w kuli). Film zrealizowany został w technologii 3D, co wymagało założenia na nos śmiesznie szerokich okularów.

Tekst: Jan Jastrzębski, kl. II.