Rekolekcje wielkopostne

Wielki Post to czas refleksji nad własnym życiem i wspólnotą Kościoła. W tych dniach przeżywanie go staje się głębsze w kontekście rezygnacji Papieża Benedykta XVI z Urzędu Piotrowego i zwołania konklawe. Te historyczne wydarzenia, których wszyscy jesteśmy świadkami, skłaniają nas do zadawania sobie pytań o zasady wiary. Mogliśmy na nie poszukiwać odpowiedzi podczas rekolekcji, które odbyły się w naszej szkole 12-13 marca. Naszym przewodnikiem został ojciec Piotr Kropisz z Towarzystwa Jezusowego, duszpasterz akademicki, pasjonat podróży i gier logicznych. Towarzyszyły mu siostry Renata Ryszkowska i Ewa Bartosiewicz ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa - Sacré-Cœur.

Wtorkowe spotkanie z Panem Jezusem rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy na szkolnym korytarzu. Następnie udaliśmy się do Sali św. Józefa, gdzie ojciec Piotr przygotował dla nas krótką prezentację. Jej tematem przewodnim było dogłębne poznanie Boga i Jego prawdziwego Oblicza. Zostaliśmy wezwani do odkrywania na nowo wiary katolickiej i poszukiwania odpowiedzi na nasze wątpliwości. Po pokazie zagadkowego offsetowego filmiku rozpoczęły się intrygujące rozważania dotyczące rozumienia Bożej tożsamości. Ciekawe spotkanie podsumowała piosenka „Na szczycie” w wykonaniu GrubSona. Następnie wybraliśmy się na tradycyjną już Drogę Krzyżową dróżkami Lasu Bielańskiego. Wśród zaśnieżonych drzew, w malowniczej aurze skłaniającej do rozważań, uczniowie dźwigali wielki drewniany krzyż. Tak kontemplowaliśmy kolejne stacje Męki Chrystusowej – na zwyczajnych ludzkich szlakach. To wspólne dawanie świadectwa zakończyła Msza Święta w kaplicy Domu Rekolekcyjnego. Podczas kazania usłyszeliśmy wezwanie do podjęcia wysiłku naprawy naszego sumienia.

Drugi dzień rekolekcji wielkopostnych zwyczajowo rozpoczęła modlitwa i błogosławieństwo na kolejne godziny kontemplacji. Potem udaliśmy się na konferencję przygotowaną przez siostrę Renatę Ryszkowską pt. „Prawdziwe Oblicze Chrystusa”. Wykład polegał na prezentacji  błędnych wyobrażeń o Bogu, które są najbardziej popularne wśród wierzących. Tak więc poznaliśmy „Boga-policjanta”, „Boga-sprzedawcę”, „Boga-prawnika” czy „Boga-wróżkę”. W momencie ciszy przeznaczonym na osobiste przemyślenia mogliśmy uświadomić sobie, która z tych karykatur Stwórcy dominuje w naszym sercu. Spotkanie zakończyła zachęta do odkrywania prawdziwego Oblicza Jezusa w Biblii i Kościele. Następnie zebraliśmy się w kaplicy, aby adorować Przenajświętszy Sakrament. Mieliśmy także możliwość zapoznania się z chrześcijańską formą medytacji. Rozważania fragmentów Pisma Świętego i próba usłyszenia w ciszy głosu Pana były niezwykle trudnymi ćwiczeniami duchowymi.

W następnej kolejności uczestniczyliśmy w niezapomnianym zdarzeniu. Siostra Ewa Bartosiewicz zaprosiła nas na niezwykłą podróż w głąb Czarnego Lądu. Zaprezentowała zdjęcia ze swojego misyjnego pobytu w Kenii. Przy okazji przybliżone zostały nam warunki życia dzieci w tym zakątku świata oraz ich kultura. Poznaliśmy pełne humoru historie wspaniałych ludzi, do których docierały Siostry Sacré-Cœur. Doświadczeni przez wojny i choroby Kenijczycy tryskają radością i optymizmem. Na zakończenie napisaliśmy krótkie pozdrowienie do naszych braci w wierze. Ostatnim punktem rekolekcji była wspólna Eucharystia, którą poprzedziła Adoracja z możliwością Spowiedzi Św.

Okres Wielkiego Postu, mimo że przeżywamy go każdego roku, jest za każdym razem wydarzeniem niepowtarzalnym. Jest wielkim darem dla naszego zmęczonego serca. Cały czas musimy na nowo odkrywać tajemnice Męki i Zbawienia. I tylko od nas zależy, czy ziarno rzucone w ziemię przyniesie plon obfity…

Tekst: Jan Krajewski, kl. I

Zdjęcia: Maciej Całka, kl. II, s. Ewa Bartosiewicz RSCJ