Pożegnanie maturzystów

W piątek 26 kwietnia 2013 r. oficjalnie pożegnaliśmy klasy maturalne. O godzinie 16.00 odbyła się uroczysta Msza Święta, którą koncelebrował ks. Pedro Guzman. Po Eucharystii wszyscy przybyli goście zostali zaproszeni na galę rozdania Oscarów. Uroczystość otworzył Pan Dyrektor Tomasz Kowalczyk. Przywitał przybyłych gości - ks. Sylwestra Jeża - dyrektora Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Warszawskiej, ks. Pedro z Seminarium Redemptoris Mater, Radę Pedagogiczną, rodziców i maturzystów.

Swoją przemowę nazwał kazaniem i obiecał, że będzie mówił krótko. Opierając się na „Myślach na każdy dzień” ks. Jana Twardowskiego, przeznaczonych na 26 kwietnia, w których poeta odwołuje się do rycerzy na polu walki, zachęcał maturzystów do boju o serce pełne miłości. Odwołał się także do słów ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, którego popiersie trzecioklasiści mijali codziennie na szkolnym korytarzu, aby tej walki nie prowadzić zbyt pośpiesznie, aby dać się spokojnie prowadzić krok za krokiem. Tylko mądre, spokojne, rozważne stąpanie doprowadza na szczyt. Pan Dyrektor wręczył także nagrody wychowawcom klas trzecich. Pani prof. Danuta Szaniawska otrzymała książkę Jennifer Jordan „Okrutny szczyt. Kobiety na K2” za przekraczanie szczytów, szczególnie tych ukrytych w sobie, natomiast prof. Filip Jaworski - książkę Grzegorza Górnego „Jednostki Specjalne. Niezwykłe wywiady z frontu wojny o duszę świata” za rozważne prowadzenie wyjątkowych jednostek ku byciu prawdziwie dojrzałym.

Następnie swoich uczniów pożegnali wychowawcy i podziękowali im za wspólnie spędzony czas w Archutowskim. Maturzyści otrzymali świadectwa ukończenia szkoły, pamiątkowe tableau (które chwilę wcześniej zostało odsłonięte przez przedstawicieli klas trzecich na szkolnym korytarzu), Katechizmy Kościoła Katolickiego, dyplomy ukończenia katechizacji i nagrody książkowe. Wszystkim zostały wręczone także Oscary (w nawiązaniu do studniówki), przyznawane przez uczniów kl. II. Maturzyści statuetki otrzymywali m.in. za sumienne wywracanie koszulek na lewą stronę (Patryk), za szczery i romantyczny uśmiech (Paulina), za załatwianie spraw organizacyjnych tanecznym krokiem (Michał), za nawiązanie stosunków dyplomatycznych z równoległą klasą i nieustanne odpowiedzi na polskim (Bartek). Wychowawcy podziękowali także za współpracę rodzicom.

Całą uroczystość uświetnił występ szkolnego zespołu w składzie: prof. Przemysław Gnatowski, Eliza Gabler, Marek Kudlicki, Tomasz Zawistowicz, Mateusz Grzyb (maturzyści) oraz Maciej Nachtygal (kl. II). Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez uczniów kl. II (dziękujemy Kamili za tort!). Był to także czas na pożegnanie z nauczycielami i złożenie osobistych życzeń. Czego zatem życzyć tegorocznym absolwentom? Przede wszystkim pomyślnie zdanych egzaminów maturalnych, dostania się na wymarzone uczelnie oraz stoczenia boju o serce pełne miłości.

Zdjęcia: Maciej Całka, kl. II