Zakończenie roku szkolnego

Nadszedł wreszcie upragniony 27 czerwca. Od rozpoczęcia roku szkolnego wiele się zdarzyło: doświadczyliśmy licznych chwil radości, spędziliśmy wiele czasu nad książkami, staliśmy się mądrzejsi. Lecz jedno nie uległo zmianie - wszyscy uczniowie z utęsknieniem czekali na zakończenie roku szkolnego.

Ostatni dzień rozpoczęliśmy od spotkania w szkolnym hallu. Przed obrazami czcigodnych patronów zgromadziła się cała kadra pedagogiczna oraz brać uczniowska z rodzinami. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu głos zabrał Pan Dyrektor Tomasz Kowalczyk. Na samym początku odczytał fragment Pisma Świętego, a następnie podjął się jego interpretacji, podczas której nawiązał do czekających nas wakacyjnych wyzwań. Uświadomiliśmy sobie, że odpoczynek to też sztuka, a przeznaczony nań czas należy odbierać jako kolejne Boże powołanie. Następnie wychowawcy poszczególnych klas wręczyli nagrody książkowe swoim wychowankom. Było wiele braw, uśmiechów i wesołych sytuacji. Wszyscy jednak czekali na najistotniejszy punkt uroczystości, mianowicie moment wręczenia najlepszych świadectw. Stanowił on kontynuację radosnego, aczkolwiek doniosłego świętowania. Po wychowawcach ponownie głos zabrał Pan Dyrektor i ogłosił wszystkim, że mury naszej szkoły opuszcza Pan Leszek Szeląg, Wicedyrektor, nauczyciel informatyki, jeden z ojców naszego Gimnazjum oraz jego wieloletni przełożony. W kilku ciepłych słowach Pan Tomasz Kowalczyk zawarł piękne wspomnienie o wspólnej pracy i zasługach Pana Szeląga. Następnie przemówili uczniowie. Jan Krajewski wyrecytował własny wiersz, który zadedykował odchodzącemu nauczycielowi, a Daniel Grzegorek publicznie odczytał „Świadectwo Ukończenia Gimnazjum” wybitnego absolwenta, którym okazał się być właśnie Pan Leszek Szeląg. Chwili przekazania dokumentu i prezentów od uczniów towarzyszyły gromkie brawa. Wyraźnie wzruszony Wicedyrektor w swojej mowie wyraził wdzięczność Bogu za szkołę, a szkole - za pamięć.

Kiedy całej ceremonii stało się zadość, udaliśmy się do kościoła na uroczystą Mszę św., aby podziękować Panu Bogu za Jego nieustanne wsparcie w ciągu minionego już roku edukacji. Liturgię uświetniły śpiewy szkolnej scholi. Na zakończenie uroczystości grono pedagogiczne wyraziło swoją wdzięczność za lata owocnej współpracy z Panem Leszkiem Szelągiem. Swoje podziękowania skierowali w jego stronę także przedstawiciele rodziców oraz uczniowie. W następnej kolejności udaliśmy się do swoich klas, aby odebrać pozostałe świadectwa i wysłuchać informacji wychowawców. Pięknym dopełnieniem dnia były kwiaty dla nauczycieli i osobiste podziękowania.

Zakończenie roku szkolnego to stała i niezmienna w swej formie uroczystość. Za każdym razem stanowi jednak okazję do wyrażenia wdzięczności Bogu za otrzymane zdolności, nauczycielom za przekazaną wiedzę, a rodzicom za troskę. Dla nas samych pozostawiamy radość nadchodzących wakacji.

Tekst: Jan Krajewski, kl. I

Zdjęcia: Juliusz Grzybowski, kl. II