Wyjazd integracyjny w Góry ŚwiętokrzyskieW dniach 9-11 września 2013 r. klasa I liceum uczestniczyła w wyjeździe integracyjnym w Góry Świętokrzyskie. Bazą noclegową był Dom Rekolekcyjny księży Pallotynów w Świętej Katarzynie. W ramach zajęć w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie „Krzemionki” młodzież uczestniczyła m.in. w warsztacie neolitycznym (można było np. spróbować swoich sił strzelając z łuku), a także zwiedzała kopalnię krzemienia, która w okresie neolitu należała do największych w Europie. Uczniowie mogli też poznać jedną z najwspanialszych polskich siedemnastowiecznych rezydencji - zamek Krzyżtopór Krzysztofa Ossolińskiego w Ujeździe oraz pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, gdzie trochę więcej dowiedzieli się o życiu i twórczości pisarza.

alt

alt


Drugiego dnia uczestniczyli w  całodziennej pieszej wycieczce na Święty Krzyż (w ramach uroczystości odpustowych byli na Mszy Św.), zwiedzali zespół klasztorny Benedyktynów, oglądali gołoborza i zdobyli najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę. Wieczór młodzież spędziła przy ognisku.


alt

alt


Całość wycieczki zamknął wyjazd do Sieradowickiego Parku Krajobrazowego na Wykus, gdzie wszyscy mogli zetknąć się z historią oddziałów  partyzanckich Zgrupowań AK „Ponurego”-„Nurt” walczących na tym terenie w czasie II wojny światowej. Zwiedzano też  romańskie Opactwo Cystersów wraz z Muzeum Pamięci Walk o Niepodległość Narodu w Wąchocku.


alt


Zdjęcia: Marcin Tratkiewicz, kl. I, p. Anna Radomska.