Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2013/2014

alt18 września br. odbyła się oficjalna inauguracja roku szkolnego w Zespole Szkół Katolickich na Bielanach. Świętowanie rozpoczęło się o godzinie 16.00 Mszą Świętą sprawowaną przez ks. Sylwestra Jeża w kościele pokamedulskim. Uczestniczyli w niej rodzice, nauczyciele i uczniowie. Liturgię w uroczystej oprawie uświetniły śpiewy szkolnej scholi pod przewodnictwem prof. Przemysława Gnatowskiego.

W swoim kazaniu ks. Jeż poruszył kwestię prawdziwej mądrości. Podkreślił, że cnota nie objawia się w błyskotliwości i intelektualnej potędze. Tu przywołał liczne przykłady ludzi zatracających swoje wnętrze dla poszerzania horyzontów wiedzy. Antyczna Sofia, jako dar Boga, objawia się w światłym zawierzeniu rzeczom transcendentnym. Trawestując słowa Apostoła Kapłan wezwał zebranych do umiłowania tego, co w górze. Po zakończonej Eucharystii i podziękowaniach skierowanych w stronę celebransa rodzice przeszli do budynku szkoły i udali się do poszczególnych klas, aby z wychowawcami omówić kwestie organizacyjne dotyczące nowego roku szkolnego.

Środowe wydarzenie miało na celu zaakcentowanie wielce istotnej roli rodziny w wychowaniu młodzieży. Dom i szkoła powinny stanowić dwie ściśle ze sobą powiązane instytucje pedagogiczne. Właściwe rozłożenie akcentów gwarantuje należyty rozwój potomstwa. Uroczystość uświadomiła nam, że te światy nawzajem się przenikają i pozwoliła poczuć wspólnotowy wymiar naszego Liceum.

Tekst: Jan Krajewski, kl. II