Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

8 października 2013 r. trzecioklasiści z Archutowskiego wzięli udział w corocznej pielgrzymce maturzystów na Jasną Górę. Uczniowie modlili się przed obrazem Matki Boskiej Jasnogórskiej o pomyślne zdanie egzaminu dojrzałości oraz pomoc  w dokonywaniu życiowych wyborów.

Pielgrzymka rozpoczęła się wczesnym rankiem, choć niektórzy byli zdania, że jest środek nocy (godz. 5.15). Droga z Warszawy do Częstochowy upłynęła nam na modlitwie, wykładzie o historii klasztoru i oglądaniu „Potopu” w reż. Jerzego Hoffmana. Na Jasną Górę przybyliśmy ok. godz. 10.00. Najpierw wysłuchaliśmy wykładu ks. Piotra Pawlukiewicza, następnie udaliśmy się na Mszę Świętą, która została odprawiona w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył bp. Tadeusz Pikus. Podczas kazania przypomniał nam, że Bóg ciągle jest obecny w naszym życiu i nigdy - choć może nam się niekiedy tak wydawać - nie pozostawia nas samych. Biskup nawoływał, abyśmy wsłuchiwali się w słowa Chrystusa, bo „z tego rodzi się wiara, a bez wiary niema nadziei i nie ma miłości, a bez miłości szczęścia nie ma”. Na zakończenie Mszy Kamila Kaliszewska i Janek Jastrzębski odczytali Akt Zawierzenia Matce Boskiej. Za całą obstawę liturgiczną byli odpowiedzialni maturzyści z Archutowskiego, których dzielnie wspomagała szkolna schola z prof. Agnieszką Pawlik.

Po Mszy Świętej udaliśmy się na obiad, a po nim chętni mogli razem z Panem Dyrektorem Tomaszem Kowalczykiem zwiedzić Skarbiec, Muzeum Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry oraz Arsenał. Ostatnim punktem naszej pielgrzymki była Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich, którą poprowadził Pan Artur Fijałkowski wraz ze swoimi wychowankami. Jej hasłem przewodnim stały się słowa św. Pawła.

Podczas drogi powrotnej do Warszawy pielgrzymi otrzymali od dyrekcji obrazki z Matką Boską Jasnogórską oraz różańce, które niemal od razu zostały wykorzystane. Na zakończenie pielgrzymki jej uczestnicy odmówili cały Różaniec.