Dzień pieśni niepodległościowych

W związku z przypadającą na listopad 95. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, 12 dnia tegoż miesiąca w naszej szkole został zorganizowany „Dzień pieśni niepodległościowych”. Spotkanie poprowadziła p. Małgorzata Chmielewska, piosenkarka i muzyk. Miało ono na celu poznanie treści i historii utworów, które są silnie zakorzenione w naszej tradycji oraz często wykonywane jako wyraz przywiązania do kultury narodowej.

Oprócz pieśni wojskowych (np.”Pierwsza brygada”, „Legiony”) i patriotycznych (np. „Póki Polska żyje w nas”) w rozdanych uczestnikom śpiewnikach pojawiły się także dzieła stanowiące kanon muzyki ludowej. Ukazane one były w całej rozpiętości historycznej, poczynając od sielanek Franciszka Karpińskiego (z „Laurą i Filonem” na czele), przez XIX-wieczne piosenki Edmunda Wasilewskiego (np. „Płynie Wisła, płynie”), a na „Katechizmie Polskiego Dziecka” Władysława Bełzy kończąc. Wspólne śpiewanie przeplatane było komentarzami naszego historyka, prof. Zbigniewa Pawłowskiego. Pozwalało to poczuć ducha utworu, w pełni zrozumieć genezę pieśni i powody jej popularności. Pani Chmielewska opowiedziała wiele anegdot związanych z danym dziełem oraz pomagała tym, którzy mieli drobne problemy z pochwyceniem melodii.

Celem wspólnego śpiewania było nie tylko pogłębienie uczuć patriotycznych, lecz także uświadomienie uczniom ogromnej roli piosenek w budowaniu tożsamości narodowej. Muzyka, szczególnie ta wpadająca w ucho, potrafi jednoczyć ludzi w najtrudniejszych momentach dziejów , jak i czcić swoich twórców w czasach pokoju.

Tekst: Jan Krajewski, kl. II