Adwentowy Dzień Skupienia

Rozpoczął się okres radosnego oczekiwania na przyjście upragnionego Mesjasza. Dla wielu to czas pełen krzątaniny, chaosu i ciągłego pośpiechu. Zbliżające się święta powinny jednak być dla chrześcijanina wydarzeniem wielowymiarowym, głęboko religijnym. Aby to zrozumieć, potrzebne są zaduma i refleksja. Dlatego też w naszej szkole 13 grudnia br. odbył się Adwentowy Dzień Skupienia, który  poprowadził  ks. Krzysztof Jarosz.

Rekolekcje rozpoczęły się o godzinie 10. projekcją filmu pt. „Cyrk Motyli” w reżyserii Joshuy Weigel’a. Ta słynna krótkometrażowa produkcja to dzieło o wartościowym przekazie etycznym i moralnym. Główny bohater Will (grany przez niepełnosprawnego Nicka Vujicica) jest jednym z „wybryków natury” prezentowanych widzom w wesołym miasteczku jako atrakcja. Pewnego dnia odwiedza go dyrektor tytułowego cyrku, który wydaje się być bardzo wiarygodną osobą. Jako jedyny nie wyśmiewa kalekich osób, lecz jest zafascynowany ich wyglądem. Cierpiący mężczyzna postanawia przyjrzeć się bliżej nietypowemu gościowi. Spotkanie kończy się przyjęciem go do grona akrobatów mistrza Mendeza (w tej roli znakomity Eduardo Verástegui). Przeradza się to w przyjaźń, która z każdym dniem pozwala Willowi bardziej uwierzyć we własne możliwości. Staje się sławny poprzez przełamywanie wewnętrznego przekonania o własnej słabości. Jest szczęśliwy i podziwiany. Po seansie ksiądz zaprosił uczniów do wyrażenia własnych przemyśleń i opinii. Poprosił także o chwilę ciszy, która miała pomóc wszystkim w odnalezieniu własnej interpretacji przesłania filmu. W następnej kolejności każda z klas udała się na dyskusję w mniejszym gronie. Na podstawie pytań rozdanych uczestnikom, każdy mógł wyrazić swoje myśli na temat cierpienia w życiu, jego sensu i roli Boga. Po trzydziestu minutach kameralnej rozmowy wszyscy udali się na prelekcję, w której duchowny zawarł rozważania na temat pokory chrześcijańskiej. Przypomniał, że trudy dnia codziennego należy rozpatrywać w perspektywie czekającej na człowieka wieczności. Wszyscy wysłuchali świadectwa wiary aktora Nicka Vujicica. Różnorakie postawy wobec niepowodzeń, które zaprezentował odtwórca głównej roli w „Cyrku Motyli”, zostały skonfrontowane z nauką Chrystusa. Na samym końcu nadszedł czas na pytania słuchaczy, których z wielką pasją wysłuchiwał rekolekcjonista.

Następnym punktem programu była wspólna adoracja Przenajświętszego Sakramentu. Została ona ubogacona śpiewami szkolnej scholi i recytacją fragmentów Pisma Świętego. Każdy miał możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi. Po kwadransie skupienia rozpoczęła się uroczysta Eucharystia kończąca ten wyjątkowy dzień. Podczas kazania ksiądz Krzysztof Jarosz podsumował spotkanie i wydobył z niego przesłanie, które powinno towarzyszyć nam w okresie Adwentu. Bóg bowiem nie zsyła cierpienia w ramach kary za grzechy, lecz jako łaskę, którą należy dobrze wykorzystać. Po zakończonej Mszy św. nastąpiły podziękowania dla celebransa za nauki skierowane do młodzieży i pracowników szkoły.

Dzień Skupienia był szansą daną przez Boga każdemu z uczestników. Może ci, którzy dotychczas mieli życie za cyrk, dostrzegli swoje kalectwo i skierowali się w stronę Pana. A może cierpiący i przytłoczeni odkryli w sobie, wzorem Willa, szansę na powstanie….

Tekst: Jan Krajewski, kl. II

Zdjęcia motyli: Krzysztof Rękas, kl. III