Koncert "Niechaj Polska zna, jakich synów ma"alt31 stycznia 2014 r. w Klubie Hybrydy odbył się koncert pieśni Powstania Styczniowego „Niechaj Polska zna, jakich synów ma”. Koncert został przygotowany przez p. Agnieszkę Pawlik i p. Janusza Kanię. Całość występu poprowadziła p. Anna Radomska. Patronat nad koncertem objęli: Warszawski Klub „Gazety Polskiej” przy współpracy Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. ks. R. Archutowskiego i Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii w barwach I Pułku Ułanów Krechowieckich oraz Stowarzyszenia „Reduta Ordona”, a także Grupa Historyczna „Niepodległość”.


Pani Agnieszka Pawlik przy akompaniamencie p. Janusza Kani wykonała piosenki śpiewane w latach 1863-64. Dla publiczności zostały przygotowane śpiewniki. Całość imprezy ubogacili rekonstruktorzy z trzech grup historycznych, którzy świetnie prezentowali się w strojach i uzbrojeniu z czasów powstania. Wśród nich jako powstaniec-kosynier wystąpił jeden z maturzystów naszego liceum - Janek Jastrzębski.


alt

alt

alt


Wzruszające było to, że na koncercie byli obecni przedstawiciele środowisk kombatanckich – uczestnicy Powstania Warszawskiego. To Oni w sposób wręcz symboliczny łączyli się poprzez swoje ideały z pokoleniem powstańczym z 63 roku. Druhna Hanna Szczepanowska, członek Szarych Szeregów, powiedziała, że „dzisiaj przez ten koncert po raz kolejny od Powstania Warszawskiego napełniła się Polską”.Po koncercie widzowie mogli oglądać wystawę przygotowaną w zeszłym roku przez Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. ks. Romana Archutowskiego z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego – „Grottger w fotografii”.


Zachęcamy do obejrzenia koncertu na stronie "Gazety Polskiej" oraz na youtube.


Tekst: Anna Radomska

Zdjęcia: Dariusz Górnicki (1,4) Barbara Piątkowska (mini, 2,3)