Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

Po długim okresie trudów i edukacyjnych zmagań nadszedł wreszcie upragniony 26 czerwca. Uroczyste zakończenie roku rozpoczęło się już tradycyjnie na szkolnym korytarzu, gdzie zgromadzili się wszyscy nauczyciele, rodzice i uczniowie.

Na samym początku zebrani odśpiewali hymn narodowy. Jako pierwszy głos zabrał Pan Dyrektor Tomasz Kowalczyk, który podkreślił, że każdy etap nauki jest darem od Stwórcy, za który musimy nieustannie dziękować. Zaznaczył, że całe ludzkie życie powinno stanowić odzwierciedlenie prawd ewangelicznych i w tym kontekście określił uroczystość jako „czas żniw”. Następnie przystąpiono do wręczania nagród laureatom konkursów pozaszkolnych, którzy nierzadko zajmowali czołowe miejsca w ogólnopolskich rozgrywkach. Potem wychowawcy poszczególnych klas rozdali upominki najzdolniejszym uczniom, tym którzy ukończyli edukację z wyróżnieniem. Po momentach radosnych nadszedł czas sentymentów i wspomnień, ponieważ oficjalnie ogłoszono, którzy pedagodzy opuszczają w tym roku Grono Pedagogiczne. Panie Danuta Szaniawska i Maria Gokieli oraz Panowie Waldemar Wójtowicz i Filip Jaworski  to nauczyciele, których doskonale znają prawie wszystkie roczniki uczniów, ponieważ są oni od wielu lat związani z Liceum Archutowskiego. W ciepłych słowach zarówno Pan Dyrektor, jak i  uczniowie wyrazili im swoją wdzięczność za lata ciężkiej pracy, wspólnie spędzone chwile oraz realizowanie osobistej misji właśnie w naszej szkole.

Kolejnym elementem zakończenia roku była uroczysta Eucharystia koncelebrowana przez księży Pawła Daszczyńskiego oraz Bogusława Jankowskiego. Nasz katecheta w swoim kazaniu sparafrazował słowa Ewangelii tłumacząc, że całe nasze życie winno opierać się na solidnym fundamencie wiary. Kariera zawodowa i edukacyjna budowana mimo Chrystusa najczęściej kończy się osobistą tragedią. Przy okazji prosił Boga o błogosławieństwo na nadchodzący okres wakacyjny. Po Mszy św. nastąpiło wręczenie podziękowań rodzicom wyróżniających się uczniów. Jak stwierdził Pan Dyrektor, tym samym akcentuje się rolę integralnego wychowania dziecka zarówno przez szkołę, jak i rodzinę. Następnie uczestnicy udali się do poszczególnych klas, gdzie wychowawcy pożegnali swych podopiecznych oraz wręczyli im świadectwa. Potem nastąpił długi czas podziękowań, wręczania kwiatów i pożegnań. Wszystko to jednakże w znakomitej atmosferze nadchodzących wakacji.

Tekst: Jan Krajewski, kl. II

Zdjęcia: Maciej Nachtygal, absolwent Archutowskiego